ZŁOCIEŃ
Złocienie trwałe uprawiane są na rabaty, grupy i przede wszystkim na kwiat cięty. Nasiona wysiewa się w maju – czerwcu do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Na miejsca stałe wysadza się we wrześniu, w rozstawie 20X30 cm. Wymagają gleby o dobrej kulturze, stanowiska słonecznego, ale mogą rosnąć także w półcieniu. Bardziej znane gatunki to:
Złocień właściwy, zwany też margerytką, (Chrysanthemum leucanthemum) – wys. 30-120 cm. Ma łodygi wzniesione, nieco kanciaste, rozgałęzione, liście lancetowate, ząbkowane, błyszczące. Koszyczki duże, osadzone na wierzchołkach ulistnionych, pojedynczych lub rozgałęzionych, łodyg. Kwiaty brzeżne są języczkowe, białe; środkowe – rurkowe, żółte. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Odmianą znajdującą się w sprzedaży jest May Gueen – bardzo wczesna, kwitnie od maja do lipca. Kwiatostany pojedyncze, o średnicy 8 cm, barwy czysto białej. Osiągają wysokość 70 cm.
Jeszcze bardziej niezawodnym gatunkiem jest Chrysanthemum maximum, potocznie zwany rumiankiem ogrodowym lub złocieniem wielkim. Jego odmiana Polaris wyrasta do 120 cm, kwiatostany ma bardzo duże, pojedyncze, o średnicy 16-17 cm, barwy czysto białej. Odmianą późną, o trochę mniejszych kwiatach, jest Riesenstem. Ma kwiaty śnieżnobiałe.
Złocień różowy (Chrysanthemum coccineum) wyrasta do wysokości 80-90 cm. Ma łodygi wzniesione, liście pierzaste, podłużne. Koszyczki kwiatowe duże, pojedyncze, osadzone na wierzchołkach łodyg. Kwiaty brzeżne (języczkowe) – różowe i czerwone; środkowe (rurkowe) – żółte. Kwitnie od czerwca do sierpnia.