Kategorie
Ozdobne rośliny

Zbiornik z roślinami wodnymi (oczko wodne)

BASENIK I ROŚLINY WODNE

Zbiornik z roślinami wodnymi (oczko wodne) jest miły dla oka, a zarazem uatrakcyjnia wypoczynek w ogródku. Ze względu na wymagania roślin wodnych, ozdobny zbiornik należy usytuować w miejscu nasłonecznionym. Powinien być on ponadto umieszczony z dala od drzew i krzewów, bowiem opadające liście zanieczyszczają wodę.

Jest wiele roślin, które można uprawiać w zbiorniku wodnym. Ponieważ regulamin pracowniczego ogrodu działkowego określa maksymalną powierzchnię tego typu basenów (do 3 m²), mając taki zbiornik na działce, musimy zdecydować się tylko na niektóre -najładniejsze.

Najbardziej okazały z roślin wodnych rosnących w naszym kraju, jest grzybień biały (Nymphae alba), zwany popularnie lilią wodną. Pełne wdzięku duże kwiaty grzybienia mają intensywne odcienie barwy czerwonej, różowej i żółtej. Kwitną od czerwca do września, a jedna roślina wydaje do kilkunastu kwiatów. Kwiaty te można wycinać i wsadzać do wazonów w mieszkaniu, gdzie dają bardzo ładny efekt. Chcąc zapobiec zamykaniu się kwiatów, należy je po ścięciu położyć na 15-20 minut na pełnym słońcu. Uprawa i rozmnażanie tych roślin są dość proste. Grzybienie najlepiej sadzić do dużych naczyń z dziurawym dnem. Naczynia te napełniamy żyzną ziemią kompostową, z rozłożonym krowieńcem i ustawiamy na dnie zbiornika. Dla odmian ogrodniczych wystarczy głębokość zbiornika około 50 cm. Zależnie od głębokości zbiornika, można dobrać różne odmiany: na wody płytsze (20-40 cm) – słabo rosnące i silnie rosnące do zbiorników głębszych – 50-150 cm. Właśnie formy karłowe, charakteryzujące się krótkimi łodygami, a zarazem wielkimi i pięknymi kwiatami, stanowią najlepszą ozdobę naszych zbiorników.

Grzybienie wymagają podłoża gliniastego, obficie nawożonego nawozami, dlatego wspomniałem o krowieńcu, ale również zaleca się dodatek nawozu ptasiego – na 1 m sześcienny gliny – 5 kg, odpowiednio – 10 kg krowieńca, 2-3 kg opiłków lub wiórów rogowych. Grzybienie lubią stanowiska dobrze nasłonecznione; w miejscach lekko zacienionych kwitną znacznie słabiej. Rozmnażamy je łatwo przez podział w kwietniu – maju, przy czym każda część kłącza powinna zawierać przynajmniej jeden pączek. Odmiany uprawne nie zawsze zawiązują nasiona. Jedna roślina zajmuje około 1 m² lustra wody.

Bardzo dekoracyjne, trójkątno-strzałkowe liście ma strzałka wodna (Sagittaria sagitlifolia), o kwiatach białych, czerwono nakrapianych. Sadzi się ją w zupełnie płytkiej wodzie, gdyż rośnie do wysokości 30-80 cm, a w głębszej źle się rozwija. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Rozrasta się silnie.

Można też posadzić przęstkę wodną (Hippuris vulgaris), roślinę o swoistym pokroju, przypominającym z ulistnienia skrzyp. Jest to roślina płytkich wód bagiennych. Rozrasta się mocno i w małych zbiornikach trzeba jej nadmiar usuwać.

Bardziej dekoracyjny jest łączeń baldaszkowaty (Butomus umbellatus). Ma on liście trawiaste, wysokości 60-100 cm i nie rozrasta się zbytnio. Sadzi się go do płytkich zbiorników – 10-25 cm. Kwiaty zebrane w baldaszkach są barwy różowej. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Rozmnaża się przez podział roślin.

Bardzo niską rośliną (wysokość 15 cm) jest czermień błotny (Calla palustris). Ma małe, sercowate, skórzaste liście i zielonkawe kolby kwiatowe.

Dużą popularnością cieszy się żabieniec (,Alisma plantago), zwany też babką wodną. Ma liście długie, do 50 cm. Kwitnie biało od czerwca do sierpnia. Sadzi się go w wodzie na głębokość 10-25 cm, a rozmnaża z nasion lub przez podział.

Można też posadzić niektóre rośliny trzymane zwykle w akwariach, jak np. pistię rozetkową (Pistia stratiotes).

Urodę zbiornika wodnego może podnieść odpowiednio urządzone otoczenie. Najlepiej harmonizują z wodą rośliny wymagające stanowiska wilgotnego, które stwarza się w sposób sztuczny, dodając do gleby w sąsiedztwie zbiornika dużo torfu. Do obsadzeń takich nadają się tawułki, funkie, kosaćce oraz niektóre trawy, jak np. turzyca, manna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *