BASENIK I ROŚLINY WODNE
Zbiornik z roślinami wodnymi (oczko wodne) jest miły dla oka, a zarazem uatrakcyjnia wypoczynek w ogródku. Ze względu na wymagania roślin wodnych, ozdobny zbiornik należy usytuować w miejscu nasłonecznionym. Powinien być on ponadto umieszczony z dala od drzew i krzewów, bowiem opadające liście zanieczyszczają wodę.
Jest wiele roślin, które można uprawiać w zbiorniku wodnym. Ponieważ regulamin pracowniczego ogrodu działkowego określa maksymalną powierzchnię tego typu basenów (do 3 m²), mając taki zbiornik na działce, musimy zdecydować się tylko na niektóre -najładniejsze.
Najbardziej okazały z roślin wodnych rosnących w naszym kraju, jest grzybień biały (Nymphae alba), zwany popularnie lilią wodną. Pełne wdzięku duże kwiaty grzybienia mają intensywne odcienie barwy czerwonej, różowej i żółtej. Kwitną od czerwca do września, a jedna roślina wydaje do kilkunastu kwiatów. Kwiaty te można wycinać i wsadzać do wazonów w mieszkaniu, gdzie dają bardzo ładny efekt. Chcąc zapobiec zamykaniu się kwiatów, należy je po ścięciu położyć na 15-20 minut na pełnym słońcu. Uprawa i rozmnażanie tych roślin są dość proste. Grzybienie najlepiej sadzić do dużych naczyń z dziurawym dnem. Naczynia te napełniamy żyzną ziemią kompostową, z rozłożonym krowieńcem i ustawiamy na dnie zbiornika. Dla odmian ogrodniczych wystarczy głębokość zbiornika około 50 cm. Zależnie od głębokości zbiornika, można dobrać różne odmiany: na wody płytsze (20-40 cm) – słabo rosnące i silnie rosnące do zbiorników głębszych – 50-150 cm. Właśnie formy karłowe, charakteryzujące się krótkimi łodygami, a zarazem wielkimi i pięknymi kwiatami, stanowią najlepszą ozdobę naszych zbiorników.
Grzybienie wymagają podłoża gliniastego, obficie nawożonego nawozami, dlatego wspomniałem o krowieńcu, ale również zaleca się dodatek nawozu ptasiego – na 1 m sześcienny gliny – 5 kg, odpowiednio – 10 kg krowieńca, 2-3 kg opiłków lub wiórów rogowych. Grzybienie lubią stanowiska dobrze nasłonecznione; w miejscach lekko zacienionych kwitną znacznie słabiej. Rozmnażamy je łatwo przez podział w kwietniu – maju, przy czym każda część kłącza powinna zawierać przynajmniej jeden pączek. Odmiany uprawne nie zawsze zawiązują nasiona. Jedna roślina zajmuje około 1 m² lustra wody.
Bardzo dekoracyjne, trójkątno-strzałkowe liście ma strzałka wodna (Sagittaria sagitlifolia), o kwiatach białych, czerwono nakrapianych. Sadzi się ją w zupełnie płytkiej wodzie, gdyż rośnie do wysokości 30-80 cm, a w głębszej źle się rozwija. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Rozrasta się silnie.
Można też posadzić przęstkę wodną (Hippuris vulgaris), roślinę o swoistym pokroju, przypominającym z ulistnienia skrzyp. Jest to roślina płytkich wód bagiennych. Rozrasta się mocno i w małych zbiornikach trzeba jej nadmiar usuwać.
Bardziej dekoracyjny jest łączeń baldaszkowaty (Butomus umbellatus). Ma on liście trawiaste, wysokości 60-100 cm i nie rozrasta się zbytnio. Sadzi się go do płytkich zbiorników – 10-25 cm. Kwiaty zebrane w baldaszkach są barwy różowej. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Rozmnaża się przez podział roślin.
Bardzo niską rośliną (wysokość 15 cm) jest czermień błotny (Calla palustris). Ma małe, sercowate, skórzaste liście i zielonkawe kolby kwiatowe.
Dużą popularnością cieszy się żabieniec (,Alisma plantago), zwany też babką wodną. Ma liście długie, do 50 cm. Kwitnie biało od czerwca do sierpnia. Sadzi się go w wodzie na głębokość 10-25 cm, a rozmnaża z nasion lub przez podział.
Można też posadzić niektóre rośliny trzymane zwykle w akwariach, jak np. pistię rozetkową (Pistia stratiotes).
Urodę zbiornika wodnego może podnieść odpowiednio urządzone otoczenie. Najlepiej harmonizują z wodą rośliny wymagające stanowiska wilgotnego, które stwarza się w sposób sztuczny, dodając do gleby w sąsiedztwie zbiornika dużo torfu. Do obsadzeń takich nadają się tawułki, funkie, kosaćce oraz niektóre trawy, jak np. turzyca, manna.