Zatrwian

ZATRWIAN

Zatrwian (Limonium) wyrasta do wysokości 30-60 cm. Łodygi ma wzniesione. Liście dość duże, jajowato-podłużne, tworzą u podstawy rośliny rozetę. Kwiaty wiechowate lub w postaci kłosów skręconych jednostronnie. Kwiaty drobne, bardzo liczne, koloru białego, żółtego, niebieskiego. Kwitnie od czerwca do września. Stosuje się go do obsadzania rabat bylinowych, ogródków skalnych, a głównie na kwiat cięty do suchych bukietów i wieńców. Pędy kwiatowe należy ścinać wówczas, gdy wszystkie kwiaty w kwiatostanie są już rozwinięte. Nasiona wysiewamy w kwietniu lub w maju do zimnego inspektu bądź na rozsadniku. Wymaga pikowania. Na miejsca stałe należy wysadzać w sierpniu lub we wrześniu, w rozstawie 25X30 cm. Wymaga gleby żyznej, przepuszczalnej, zasobnej w wapno i stanowiska słonecznego.

Uprawia się następujące gatunki:

Limonium dumosum – zatrwian dumosa – wys. 40 cm, kwiaty srebrzystoszare, wiechy bardzo duże.

Limonium tataricum ineanum – zatrwian tatarski – wys. 35 cm, kwiaty białe, zebrane w gęste kłoski, te zaś w wiechowate kwiatostany.

Limonium latifolium – zatrwian szorstkolistny – wys. 60 cm, kwiaty jasnoniebieskie, zebrane w 1-2 kłoski, te zaś w wiechowate, silnie rozgałęzione kwiatostany.