Wrzesień w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika.

Wrzesień w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika.

Chcąc uzyskać bardzo wczesną wiosną zbiory warzyw, wysiewamy we wrześniu sałatę zimową i szpinak oraz na zbiór jeszcze w tym reku – rzodkiewkę.

Wrzesień jest najlepszym terminem sadzenia rabarbaru, którego sadzonki otrzymujemy przez podział karp ostrym szpadlem.

Z zabiegów pielęgnacyjnych wykonywanych w tym miesiącu można wymienić:

– systematyczne usuwanie chwastów, aby nie dopuścić do dojrzewania i wysypywania się nasion,

– pogłówne nawożenie kapusty pekińskiej azotem, ale tylko do połowy miesiąca, można także zasilić pory i jarmuż,

– usuwanie pędów nasiennych cykorii sałatowej,

– bielenie roślin endywii zimowej i kardów.

Przez cały ten miesiąc zbieramy: brokuły, selery naciowe, tręt-wian, karczochy i kardy.

Zbieramy też owoce, pamiętając, aby je zdjąć z drzew owocowych we właściwym czasie – ani za wcześnie ani za późno, bo tylko wtedy dobrze się przechowują, nabierają właściwej barwy i smaku. Pewną praktyczną wskazówką może być ilość pojawiających się pod drzewami spadów. Innym wskaźnikiem, na którego podstawie decydujemy o terminie zbioru, jest łatwość odchodzenia szypułki owocowej od pędu.

We wrześniu trzeba przygotować glebę do jesiennego sadzenia drzew i krzewów owocowych, odpowiednio ją nawożąc i głęboko przekopując oraz równając.

W części ozdobnej kwitną róże, zawilce japońskie, zimowity, złocienie oraz jesienne astry. Kwitną też późne odmiany płomyków, fiołków rogatych i maczków islandzkich oraz dalie. W tym czasie roślin ozdobnych już nie nawozimy, ale w razie suszy warto je podlewać, dzięki czemu przedłuży się ich okres kwitnienia. Obcina się też przekwitłe kwiatostany, aby nie osłabiać roślin zbytecznym wytwarzaniem nasion.

Do połowy września możemy sadzić lub przesadzać krzewy iglaste i o zimotrwałych liściach, a także zakładać nowe trawniki.

Na początku września należy rozpoczynać przygotowywanie miejsca pod rośliny cebulowe, przede wszystkim tulipany.

Zbieramy kwiaty na suche bukiety. Ścięte rośliny wiąże się w pęczki i wiesza główkami w dół, w ciemnym przewiewnym miejscu w celu ususzenia.