Winobluszcz
Winobluszcz (Parthenocissus) należy do grupy pnączy samoczepnych. Ma silnie rozgałęzione, krótkie i mocne wąsy zaopatrzone w przylgi, dzięki którym może się przyczepiać do murów, kamieni lub pni drzew. Liście palczasto złożone lub trójklapowe, wspaniale zmieniają jesienią barwę na kolor czerwony.
Najbardziej znany jest winobluszcz pięciolistny (Parthenocissus quinquefolia) o liściach dłoniastych, złożonych z pięciu listków błyszczących, ciemnozielonych, od spodu niebieskawych; ogonki liściowe i młode pędy czerwonawe. Pnie się do 25 m wysokości. Kwitnie w lipcu. Owoce są kuliste barwy granatowej, pokryte woskowym nalotem. Dojrzewają we wrześniu – październiku.
Winobluszcz zaroślowy, czyli dzikie wino, (Parthenocissus inserta) jest pnączem bardzo podobnym do winobluszczu pięciolistnego, ale nie ma przylg i dlatego rośliny wspinają się niezbyt wysoko, owijając się wokół podpór. Liście (od 3 do 5) wydłużone, o długości do 12 cm, grubo i ostro nacinane, mają barwę ciemnozieloną, po obu stronach z połyskiem, jesienią zmieniają kolor na szkarłatnoczerwony. Kwitnie w czerwcu – lipcu. Jest to pnącze niewybredne i na mróz wytrzymałe.
Winobluszcz japoński (Parthenocissus tricuspidatam) jest pnączem samoczepnym, wspinającym się wysoko, mocno przylegającym do muru, dzięki silnie rozwiniętym przylgom na krótkich rozgałęzionych wąsach. Ma liście przeważnie trójklapowe z ostrymi i grubo ,,piłkowanymi” brzegami. Są one skórzaste, silnie błyszczące, jesienią zabarwiają się na jasnoczerwony i ciemnoczerwony kolor. Kwitnie w czerwcu – lipcu. Kwiaty zebrane w wiechowate kwiatostany koloru żółtozielonego, na krótkopędach miododajne. Liście układają się dachówkowato, szczelnie okrywając całą powierzchnię ścian. Wrażliwy na niskie temperatury. Jego odmiana Veitchii (Ampelopsis veichiipurpurea) ma wiosną liście czerwone.
Winobluszcz można rozmnażać z nasion, natomiast winobluszcz pięciolistny rozmnaża się ze zdrewniałych sadzonek. Odmianę Veitchii winobluszczu japońskiego rozmnaża się przez szczepienie go na winobluszczu pięciolistnym, w celu uchronienia go od przemarzania.