WERBENA
Werbena (Verbena hybrida), zwana witułką ogrodową, wyrasta do wysokości 20-40 cm. Uprawiane są dwa gatunki: werbena wielokwiatowa – o kwiatach zebranych w główkowate kłosy oraz werbena żyłkowana – o kwiatostanach przechodzących w wyraźne kłosy -wysokość roślin do 40 cm. Werbena ma łodygi silnie rozgałęzione, ścielące się, liście ciemnozielone, szorstkie, ząbkowane, kwiaty wonne, o bardzo bogatej skali barw. Werbena charakteryzuje się długim okresem kwitnienia – od lipca do późnej jesieni.
Nasiona wysiewamy w marcu do inspektu. Siewki pikujemy w rozstawie 5X5 cm, a na miejsca stałe wysadzamy w maju, zachowując odległość między roślinami 20-30 cm. Rośliny o uszczkniętym wierzchołku lepiej się rozkrzewiają. Werbenę wielokwiatową stosuje się na kwietniki, jak również i na kwiat cięty, natomiast werbenę żyłkowaną – tylko jako roślinę kwietnikową. Ze względu na to, że siła kiełkowania nasion werbeny jest w porównaniu z innymi nasionami roślin kwiatowych słabsza, zaleca się wysiewać je gęściej. Werbena żyłkowana ma bardzo długi okres kiełkowania. Dlatego też należy nasiona tej rośliny wysiewać jesienią w skrzyneczce o wilgotnym podłożu, a w marcu wysiewać do ciepłego inspektu. Werbena nie lubi ziemi zbyt mokrej i za suchej. Dobrze rośnie w półcieniu.
Z odmian werbeny wielokwiatowej można uprawiać: Janinę -wys. 28 cm, kwiatostany zwarte o średnicy 4-5 cm, kwiaty pojedyncze o średnicy 1,3-1,4 cm, jaskrawoczerwone z domieszką barwy amarantowej, bez oczka; Magdę – wys. 30 cm, kwiatostany zwarte o średnicy 5-5,5 cm, kwiaty pojedyncze o średnicy 1,4-1,7 cm, wiśniowoczerwone, bez oczka.
Werbena karłowa (Verbena hybrida nana compacta) – wys. 20-25 cm, pokrój zwarty, płożący się, kwiaty pojedyncze. Można wyróżnić odmiany: Czerwona Gwiazdka – wys. 15-18 cm, kwiatostany duże o średnicy 5,5-6 cm, kwiaty lśniące, szkarłatne, bez oczka; Lachskoenigin – wys. 25 cm, kwiatostany duże, kwiaty łososioworóżowe; Splendor – wys. 15-20 cm, kwiatostany zwarte o średnicy 6 cm, kwiaty pojedyncze o średnicy 1,8-2 cm, purpurowoczerwone z białym oczkiem.