Kategorie
Krzewy

Wawrzynek wilczełyko – Złotlin – Żylistek

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) jest niewielkim krzewem o wysokości do 1 m, grubych, wyprostowanych, słabo rozgałęzionych pędach. Liście ma wydłużone, długości 3-8 cm, skupione na wierzchołkach pędów. Kwitnie bardzo wcześnie, przed rozwojem liści, często już w marcu. Kwiaty ma różowe, o średnicy około 1-2 cm, pachnące, osadzone pęczkami na gałązkach. Latem zdobi swoimi czerwonymi jagodami, które są niestety trujące. Wawrzynek dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i w półcieniu. Wymaga gleby zawierającej wapń.

Złotlin

Złotlin (Kerria) jest niewielkim krzewem o gęstym pokroju i jasnozielonych pędach. Liście żywozielone, lancetowate, podwójnie ząbkowane. Kwiaty żółte, o średnicy 3-4 cm (jest odmiana o kwiatach pełnych); kwitnie w maju – czerwcu. Wymaga stanowiska ciepłego, gleby żyznej. Rozrasta się stopniowo za pomocą podziemnych rozłogów, które służą do rozmnażania tej rośliny.

Żylistek

Żylistek (Deutzia) jest niskim krzewem, wyrastającym do wysokości 1 m. Ma liście lancetowate, szorstkie, ostro i drobno ponacinane. Kwiaty zaróżowione na zewnątrz, wewnątrz białe, dzwonkowate, o średnicy do 2 cm, ukazują się w czerwcu – lipcu. Zakwitają bardzo młode krzewy, niedługo po posadzeniu. Kwiaty zebrane są w bogate wiechy na końcach pędów.

Najpopularniejsze są: żylistek wysmukły – o śnieżnobiałych kwiatach, żylistek różowy – o kwiatach białoróżowych. Wadą żylistków jest ich niedostateczna odporność na mróz, mają jednak zdolność szybkiej regeneracji z korzeni. Rośnie dobrze w przeciętnych warunkach, jednakże gleba nie może być za ciężka. Najlepsze dla żylistka są miejsca słoneczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *