Wawrzynek wilczełyko – Złotlin – Żylistek

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko (Daphne mezereum) jest niewielkim krzewem o wysokości do 1 m, grubych, wyprostowanych, słabo rozgałęzionych pędach. Liście ma wydłużone, długości 3-8 cm, skupione na wierzchołkach pędów. Kwitnie bardzo wcześnie, przed rozwojem liści, często już w marcu. Kwiaty ma różowe, o średnicy około 1-2 cm, pachnące, osadzone pęczkami na gałązkach. Latem zdobi swoimi czerwonymi jagodami, które są niestety trujące. Wawrzynek dobrze rośnie na stanowiskach słonecznych i w półcieniu. Wymaga gleby zawierającej wapń.

Złotlin

Złotlin (Kerria) jest niewielkim krzewem o gęstym pokroju i jasnozielonych pędach. Liście żywozielone, lancetowate, podwójnie ząbkowane. Kwiaty żółte, o średnicy 3-4 cm (jest odmiana o kwiatach pełnych); kwitnie w maju – czerwcu. Wymaga stanowiska ciepłego, gleby żyznej. Rozrasta się stopniowo za pomocą podziemnych rozłogów, które służą do rozmnażania tej rośliny.

Żylistek

Żylistek (Deutzia) jest niskim krzewem, wyrastającym do wysokości 1 m. Ma liście lancetowate, szorstkie, ostro i drobno ponacinane. Kwiaty zaróżowione na zewnątrz, wewnątrz białe, dzwonkowate, o średnicy do 2 cm, ukazują się w czerwcu – lipcu. Zakwitają bardzo młode krzewy, niedługo po posadzeniu. Kwiaty zebrane są w bogate wiechy na końcach pędów.

Najpopularniejsze są: żylistek wysmukły – o śnieżnobiałych kwiatach, żylistek różowy – o kwiatach białoróżowych. Wadą żylistków jest ich niedostateczna odporność na mróz, mają jednak zdolność szybkiej regeneracji z korzeni. Rośnie dobrze w przeciętnych warunkach, jednakże gleba nie może być za ciężka. Najlepsze dla żylistka są miejsca słoneczne.