Uprawa szpalerowa jeżyny bezkolcowej

Uprawa szpalerowa jeżyny bezkolcowej.

Jeżyna bezkolcowa, podobnie jak malina, wymaga podpór do rozpinania pędów. Przy uprawie jeżyny na terenie otwartym jej pędy można rozpinać na rusztowaniach, takich samych jak dla maliny. W uprawie amatorskiej można wykorzystać jako podpory płoty lub ściany.

Posadzone jeżyny trzeba przyciąć wiosną w odległości 30 cm od ziemi. Pędy wyrastające w ciągu lata rozpinamy w formie wachlarza i przywiązujemy do podpór. Pędy jeżyny bezkolcowej są mało wytrzymałe na mróz i dlatego przed mrozami trzeba je ściągnąć z podpór, ułożyć na ziemi i przykryć słomą.

Jeżyna owocuje w drugim roku po posadzeniu. Na wiosnę trzeba pędy podnieść i ponownie rozpiąć na drutach w formie wachlarza. Pędy bardzo długie można przyciąć po rozpięciu nad ostatnim drutem. Już w maju wyrastają z szyjki korzeniowej pędy, które będą owocować w roku następnym. Pędy te prowadzimy pionowo do góry i przywiązujemy luźno do rusztowania (rys.).

Rys. Krzew jeżyny bezkolcowej rozpięty przy rusztowaniu z drutów.

Późną jesienią pędy owoconośne wycinamy przy ziemi i wyrzucamy. Młode pędy tegoroczne układamy na ziemi w celu okrycia. Czynności w następnych latach są takie same jak w roku drugim.