Tulipan

Tulipany późne

6. Tulipany Darwina – powstały w wyniku prac hodowców francuskich i holenderskich nad odmianą Charles Darwin, od której grupa ta przyjęła swoją nazwę. Charakteryzuje się ona długimi, sztywnymi łodygami i dużymi kwiatami o prostokątnej (w zarysie) nasadzie. Barwy kwiatów tych tulipanów są przeważnie ciemne – czerwone, fioletowe, brązowe, a nawet prawie czarne. Zakwitają zwykle w połowie maja i stosowane są w uprawie gruntowej na kwiat cięty i na rabaty. Do pędzenia nadają się w końcu stycznia i w lutym, a niektóre wcześniejsze odmiany można pędzić nawet w grudniu.

7. Tulipany liliokształtne powstały przez krzyżowanie Tutipa retrot lexa z odmianami grupy Darwina, dlatego łodygi maję wysokie, płatki dość wąskie, ostro zakończone, o wierzchołkach silnie odgiętych na zewnątrz. Ze względu na piękny kształt kwiatów tulipany te są poszukiwane i chętnie uprawiane. Kwiaty te wyjątkowo długo trzymają się w wodzie i nie zmieniają kształtu.

8. Tulipany pojedyncze późne są nieco niższe od tulipanów Darwina i zakwitają później. Kwiaty tej grupy odznaczają się wysmukłym, owalnym kształtem, mają barwy jasne, lśniące. Dużo jest odmian żółtych w różnych odcieniach. Na zachodzie Europy zyskały dużą popularność odmiany późno kwitnące wielokwiatowe, u których na jednym pędzie osadzonych jest od 3 do 10 kwiatów. U nas są one mało spopularyzowane.

9. Tulipany Rembrandta mają kwiaty w smugi; na białym, żółtym, różowym, czerwonym czy brązowym tle występują jaśniejsze lub ciemniejsze, nieregularne paski. Ponieważ, jak wykazały badania, ta „pstrokatość” kwiatów wywoływana jest przez wirusy, nie zaleca się uprawy tych tulipanów w pobliżu innych odmian.

10. Tulipany papuzie mają duże, zwykle szeroko otwierające się kwiaty o płatkach postrzępionych i powycinanych. U wielu odmian na początku kwitnienia kwiaty są od zewnątrz prawie zielone. Są one bardzo efektowne i warte posadzenia. Nadają się głównie na kwiat cięty. Wyrastają wysoko – do 60 cm, mają raczej wiotką łodygę i ciężkie kwiaty, wskutek czego na zagonkach często wylęgają, zwłaszcza jeśli rosną w miejscu zacienionym.

11. Tulipany pełne późne, tzw. piwoniowe, mają kwiaty silnie wypełnione, kształtem przypominające kwiaty piwonii. Nadają się przede wszystkim do tworzenia grup w ogródkach oraz na kwietniki.

Z pozostałych grup na uwagę zasługują jeszcze tulipany typowo rabatowe. Są to przede wszystkim mieszańce Tutipa kaufmaniana (wysokie około 15 cm, kwiaty kremowobiałe, od strony zewnętrznej czerwonoróżowe, szeroko się otwierające) i Tutipa forsteriana (dorastają do 35 cm wysokości i mają bardzo duże, szkarłatnoczerwone kwiaty, z czarną, żółto obrzeżoną plamą u nasady). Najefektowniejsze z nich są odmiany o kwiatach pomarańczowych i czerwonych.