Kategorie
Rośliny

Truskawka

Redgautlet – odmiana szkocka, bardzo plenna. Rośliny rosną silnie, mają pokrój zwarty. Blaszki liściowe średniej wielkości, jasnozielone, zaokrąglone i lekko podwinięte ku górze, o brzegach ostro, czasem podwójnie ząbkowanych. Pierwsze owoce duże lub bardzo duże, stożkowate, często nieregularne, lekko żebrowane, ze ściętym wierzchołkiem. Barwa owoców żywoczerwona, jednolita na całej powierzchni. Miąższ czerwony, soczysty, zwarty, mało aromatyczny, smaczny. Wewnętrzna komora powietrzna średniej wielkości lub dość duża. Kielich o działkach małych, wąskich, przylegających do owocu, trudno oddzielający się od niego. Owoce zaczynają dojrzewać około połowy czerwca i dojrzewają sukcesywnie przez mniej więcej 30 dni.

Senga Sengana, zwana Faworytką, jest odmianą niemiecką, bardzo plenną. Wzrost roślin silny, pokrój zwarty. Wąsy liczne. Liście ciemnozielone, średniej wielkości, osadzone na długich, średnio grubych ogonkach. Brzegi liści ostro i płytko ząbkowane. Pierwsze owoce duże lub średniej wielkości, różnego kształtu: kuliste, szerokostożkowate, lub kulistonerkowate, następne – średniej wielkości lub drobne, szerokostożkowate, lub kuliste. Barwa owoców ciemnoczerwona, jednolita na całej powierzchni. Miąższ ciemnoczerwony, średnio zwarty, aromatyczny, nieco kwaskowaty, smaczny. Owoce bardzo dobre na przetwory. Dojrzewają od połowy czerwca, przez mniej więcej 25 dni.

Genewa – odmiana amerykańska, powtórnie owocuje od drugiej połowy lata aż do późnej jesieni. Rośliny rosną silnie, mają pokrój luźny, owocują obficie i są wytrzymałe na mróz. Wydaje owoce duże lub średniej wielkości, kulistostożkowate, o zmiennym kształcie. Barwa owocu ciemnoczerwona. Miąższ czerwony, soczysty, zwarty, kwaskowaty, smaczny. Dojrzewają po raz pierwszy w połowie czerwca, drugi raz od sierpnia aż do przymrozków.

Najodpowiedniejszym terminem sadzenia truskawek jest koniec lipca i początek sierpnia. Truskawki pozostają na tym samym miejscu 3-4 lata. Gleba musi być przed sadzeniem roślin dobrze uprawiona, odchwaszczona i nawieziona.

W celu przyspieszenia dojrzewania truskawek używa się folii, ale wówczas truskawki sadzi się na zagonie w 4-5 rzędów co 20-30 cm (w zależności od żyzności gleby) i w rzędzie od 15-20 cm. Tak obsadzony zagon wiosną przykrywa się niskim tunelem foliowym lub folią perforowaną, a po zbiorach – aby uniknąć nadmiernego zagęszczenia – usuwa co drugą roślinę, resztę zostawiając na następny rok. W ten sposób otrzymuje się zbiory o mniej więcej dwa tygodnie wcześniej, niż w normalnej uprawie. Na ogół sadzi się truskawki w rzędy co 30-40 cm, a odległość między roślinami w rzędzie wynosi 25 cm. W ten sposób na obsadzenie powierzchni 10 m² potrzeba około 100 sadzonek.