Truskawka

TRUSKAWKA

Truskawki, ze względu na wartości smakowe i odżywcze owoców, należą do cenniejszych roślin uprawianych u nas. Zawierają bowiem łatwo rozpuszczalne cukry, kwasy oraz sole mineralne, w których skład wchodzą: potas, żelazo, fosfor i wapń, a także witaminy. Owoce truskawek są szczególnie zalecane dla dzieci, gdyż dostarczają witamin (pod względem zawartości witaminy C zajmują drugie miejsce po porzeczce czarnej) i łatwo przyswajalnych składników mineralnych potrzebnych do budowy młodego organizmu.

Truskawka jest mieszańcem – pochodzi od poziomki. Truskawki wielkoowocowe, uprawiane w naszych ogrodach, pochodzą od gatunków poziomki amerykańskiej, którą dzięki zabiegom hodowlanym przekształcono w roślinę dającą duże, smaczne owoce. Uzyskane mieszańce nazwano po łacinie Fragaria ananassa lub Fragaria grandiflora, czyli truskawka wielkoowocowa. W wyniku dalszych prac hodowlanych (skrzyżowań) powstają ciągle nowe, wartościowe odmiany truskawek, które dziedziczą po swoich „protoplastach” dobry smak, wytrzymałość na mróz i obupłciowe kwiaty (po poziomce wirginijskiej) oraz duże owoce i czerwoną barwę (po poziomce chilijskiej).

W doborze odmian zalecanych do uprawy w ogrodach działkowych i przydomowych znajduje się 5 odmiari.

Senga Precosa – odmiana niemiecka, średnio plenna, ceniona za wczesne dojrzewanie owoców. Jest to najwcześniejsza odmiana w doborze. Rośliny mają pokrój luźny, rozłożysty, są wytrzymałe na mróz, lecz wrażliwe na wiosenne przymrozki i na choroby. Blaszki liściowe średniej wielkości, bez połysku, wydłużone, o brzegach płytko ząbkowanych. Owoce z pierwszych zbiorów są średniej wielkości, z następnych drobne, kuliste, bardzo lekko przewężone przy kielichu. Barwa owoców jasnoczerwona. Miąższ różowy, dość zwarty, aromatyczny, smaczny. Komora powietrzna mała. Kielich o działkach nie przylegających do owocu, bardzo łatwo oddzielający się od niego. Owoce zaczynają dojrzewać w pierwszych dniach czerwca, a okres dojrzewania trwa około 20 dni. Wadą jej jest niedostateczna plenność i drobne owoce nadające się tylko do konsumpcji w stanie świeżym, zaletą – wczesna pora dojrzewania.

Ananasowa z Grójca – odmiana popularna, pochodząca z Francji. Wzrost średnio silny lub silny, w zależności od gleby. Pokrój rośliny rozłożysty. Wąsy liczne. Blaszki liściowe dość duże lub średniej wielkości, wydłużone, oliwkowozielone, o brzegach głęboko ząbkowanych. Pierwsze owoce średniej wielkości, nieregularne, często stożkowate, następne małe, kuliste. Barwa owoców intensywnie czerwona, u pierwszych owoców jaśniejsza na wierzchołku. Miąższ różowy, soczysty, luźny, lekko kwaśny, mało smaczny. Komora powietrzna duża. Kielich o działkach wąskich, długich, przylegających do owocu, dość trudno oddzielający się od owoców najwcześniej dojrzewających, natomiast od później dojrzewających – łatwo. Owoce zaczynają dojrzewać na początku czerwca i okres zbiorów trwa około miesiąca. Jest to odmiana deserowa, ceniona za dużą plenność i wczesną porę dojrzewania. Wadą jest znaczna wrażliwość roślin na białą plamistość. Wymaga w okresie suszy podlewania, ponieważ, gdy brak jest wilgoci, owoce stają się drobniejsze.