Suchlin

SUCHLIN

Suchlin (Helipterum), zwany tez suchołuską, wyrasta do wysokości 20-60 cm i służy do obsadzania rabat, stosowany jest też na kwiat cięty, przede wszystkim z przeznaczeniem do suchych wiązanek Łodygi ma cienkie, sztywne, nierozgałęzione. Liście drobne, równo-wąskie lub lancetowate. Koszyczki kwiatowe małe i średnio duże, osadzone pojedynczo lub baldachogroniasto na długich szypułkach. Kwiaty środkowe koszyczka rurkowe; zewnętrzne listki okrywy suchobłoniaste, barwne, błyszczące, ustawione promieniście w wielu szeregach, dachówkowato pokrywające się. Kwitnie od czerwca do września.

Nasiona wysiewamy w kwietniu do zimnego inspektu lub w maju wprost do gruntu. Na miejsca stałe wysadza się w maju lub przerywa już posiane, pozostawiając rośliny w odległości 15 cm jedna od drugiej. Wymaga gleby lekkiej, próchnicznej, stanowiska słonecznego. Kwiatostany powinno się ścinać nie rozwinięte, wówczas po zasuszeniu nie rozsypią się.

Rozróżnia się trzy gatunki:

Hetipterum Humboldtianum – wys. 30 cm, koszyczki kwiatowe drobne, liczne, osadzone w baidachowate wiechy. Odmiana Ga!b-knoepfehen ma kwiaty jasncżółte, błyszczące;

Hetipterum Marsglesii, czyli suchlin Manglesa – wys. 30 cm, kwiaty wszystkie rurkowe, żółte lub purpurowe. Zewnętrzne listki okrywy na koszyczku suchobłoniaste, błyszczące, ułożone promieniście, białe, czerwone, różowe lub różowe z ciemnoczerwoną plamą u nasady.

Hetipterum roseum – suchlin różowy – wys. 50-60 cm, kwiatostany duże, pełne lub półpełne. Odmiany: białe, czerwone, różowe.