Stokrotka

STOKROTKA

Stokrotka (Bellis perennis) jest byliną, lecz uprawia się ją jako roślinę dwuletnią, ponieważ najpiękniej i najobficiej kwitnie w drugim roku po posadzeniu. Stosowana jest do obsadzania rabat, obwódek, na kwiat cięty i do skrzynek balkonowych. Najlepiej rośnie i kwitnie na stanowisku słonecznym lub w półcieniu, wymaga gleby żyznej, średnio wilgotnej. Liście ma łopatkowe, ząbkowane albo karbowane, zebrane w przyziemną rozetę, łodygi z jednym koszyczkiem kwiatowym. Kwiaty w koszyczkach (pojedynczych lub pełnych) są języczkowe lub rurkowe. Podstawowe barwy stokrotek to; białe, różowe w wielu odcieniach i karminowe. Rośliny te kwitną obficie od kwietnia do czerwca i w dobrych warunkach powtarzają kwitnienie wczesną jesienią. Rozsadę stokrotek uzyskuje się tak samo jak bratków. Sadzi się ją już w kwietniu, ale można i później, gdyż dobrze znosi przesadzanie nawet podczas kwitnienia. Odstępy między roślinami powinny wynosić 10-15 cm, a dla odmian silnie rosnących – 20 cm. Nasiona wysiewa się w czerwcu – lipcu do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Wygodnym sposobem rozmnażania stokrotek jest dzielenie krzaczków w sierpniu lub na początku kwietnia następnego roku Każdy dobrze rozrośnięty egzemplarz rozdzielamy na 4 części i sadzimy tak jak rozsadę. Uprawianych jest wiele ras i odmian.

Bellis perennis fl. pl. monstrosa – wys. 15 cm, koszyczki kwiatowe duże, pełne, o średnicy 4-6 cm, kwiaty języczkowe mają często kontrastowe zabarwienie zewnętrznej i wewnętrznej strony płatków białe, czerwone, różowe.

Bellis perennis fl. pl. pornponette – wys. 12-15 cm, koszyczki kwiatowe na długich łodyżkach, małe, o średnicy 2,5-3,5 cm, bardzo pełne, uformowane z kwiatów rurkowych barwy białej lub czerwonej, łososioworóżowej w różnych odcieniach.

Bellis perennis fl. pl. radar – wys. 15 cm, koszyczki kwiatowe duże, pełne, o średnicy 4-6 cm, kwiaty języczkowe zwinięte w igły, które w miarę kwitnienia rozkręcają się, w kolorze białym i czerwonym.

Bellis perennis fl. pl. super enorma – wys. 15-20 cm, pierwsze koszyczki złożone z kwiatów języczkowych są bardzo pełne i duże, o średnicy 7-10 cm, na krótkich łodyżkach, następnie drobnieją i są mniej pełne. Odmiany: Crimson Bali – karminowoczerwone, jaśniejące; Rosa Bali – karminoworóżowe, Salmon Bali – różowołoso-siowe; White Bali – białe.

Bellis perennis fl. pl. teppich – wys. 10-12 cm, pokrój rośliny zwarty, koszyczki kwiatowe małe, o średnicy 2,5-3,5 cm, bardzo pełne. Odmiany: białe, czerwone, różowe.

Bellis perennis fl. pl. tubulosa – wys. 15 cm, koszyczki kwiatowe duże. pełne, czasem półpełne, o średnicy 4-6 cm. Odmiany; Atena -ciemnoczerwone; Bernina – białe, w miarę kwitnienia różowiejące; Monterosa – czysto różowe; Titlis – karminowe.