Sierpień w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika.
Sierpień to już ostatni miesiąc siewu i sadzenia warzyw poplonowych na zbiór jesienny lub wczesnozimowy. Każdy wolny, a może ich być kilka, kawałek zagonu warto wykorzystać tym bardziej, że warzywa wysiewane w tym okresie warte są zachodu; łatwe i proste w uprawie, urozmaicają jesienne posiłki i wzbogacają je w składniki odżywcze. Nie zwlekając więc, trzeba przygotować ziemię pod zasiew lub sadzenie po sprzęcie poprzednich roślin i oczyszczeniu zagonu z resztek roślinnych, które składamy na stos kompostowy. Zasilona dobrze rozłożonym kompostem i nawozami mineralnymi, przekopana i starannie zagrabiona ziemia staje się dobrym podłożem dla uprawy następujących roślin: sałaty masłowej, kapusty pekińskiej, kopru, szczawiu (jako plantacji wieloletniej) i roszponki.
Na początku tego miesiąca wysadza się do gruntu rozsadę: kalafiorów (na zbiór w październiku), sałaty kruchej, głąbików krakowskich, endywii, późnej kalarepy, jarmużu.
Rozmnaża się wegetatywnie przez podział starszych roślin: szczypiorek i siedmiolatkę, ścinając uprzednio szczypior.
W połowie sierpnia wysiewa się: rzodkiewkę i szpinak.
W końcu sierpnia należy ogłowić kapustę brukselską, czyli usunąć wierzchołek rośliny (nie całą szczytową rozetę). Przyspieszy to i pozwoli równomiernie dojrzeć wszystkim główkom.
W sierpniu kontynuujemy zbiór owoców z drzew owocowych. Zbiór odmian letnich jabłek i gruszek przeprowadza się na kilka dni przed pełną dojrzałością konsumpcyjną. Jabłka odmian jesiennych zrywamy dwa tygodnie przed dojrzałością konsumpcyjną, a gruszki -tydzień. Śliwki przeznaczone bezpośrednio do spożycia zrywamy z szypułkami do koszyków lub łubianek po osiągnięciu dojrzałości konsumpcyjnej. Owoce przeznaczone do przerobu możemy zbierać bez szypułek.
Pod koniec sierpnia przystępujemy do zbioru wczesnych odmian winorośli. Dla równomiernego dojrzewania całych gron wskazane jest w pierwszej dekadzie tego miesiąca usunięcie liści ocieniających grona. Robimy to stopniowo, obrywając najprzód tylko część liści, a pozostałe po pewnym czasie. Zapobiegnie to powstawaniu zbyt grubej skórki.
W sierpniu okulizujemy podkładki wysadzone jesienią lub wczesną wiosną w celu otrzymania nowych drzewek.
W części ozdobnej pielęgnujemy starannie rabaty bylinowe, odchwaszczając je i pogłównie nawożąc mieszankami wieloskładnikowymi, w dawce 20-30 g/m². Usuwamy przekwitłe kwiatostany, nie dopuszczając do zawiązywania się nasion. Wczesne przycięcie bylin wpływa bardzo korzystnie na dalszy wzrost i rozwój roślin.
Jest to także najlepsza pora do przesadzania korony cesarskiej. W tym miesiącu przesadza się również białą lilię. Można też teraz dzielić i sadzić piwonie. Rozpoczyna się też przesadzanie roślin dwuletnich z rozsadnika na miejsce stałe. Sierpień jest właściwym terminem sadzenia krzewów ozdobnych zimotrwałych, liściastych i iglastych: różaneczników, cyprysików, jałowców, tui Rozpoczyna się również sadzenie roślin cebulowych.