Kategorie
Ozdobne rośliny

Rudbekia

RUDBEKIA

Rudbekia (Rudbeckia) jest byliną wysoką (od 30 do 250 cm), o kwiatach dość dużych, pojedynczych bądź pełnych, żółtych. Liście skrętoległe, pojedyncze lub złożone, pędy przeważnie omszone. Rozmnaża się ją zwykle przez podział i z sadzonek „z piętką” oraz wysiewając wiosną nasiona. Wysokie odmiany sadzi się w odstępach co 60-80 cm, niskie co 35-40 cm. Rośnie dobrze w każdej glebie, byle nie za suchej. Lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste. Wysokie odmiany wymagają podpór i przywiązania.

Na rabaty bylinowe i na kwiat cięty sadzi się rudbekię błyskotliwą (Rudbeckia fulgida) o wysokości 30-60 cm. Ma ona łodygę i liście mocno owłosione. Kwitnie sierpień – październik, wydając koszyczki kwiatowe (od jednego do kilku) o średnicy do 12 cm, wyrastające na długich łodygach. W koszyczku jest 12-20 kwiatów języczkowych żółtych, kwiaty rurkowe, ciemnobrunatne, tworzą środek koszyczka.

W odróżnieniu od niej rudbekia naga (Rudbeckia laciniata) ma łodygę nagą i nierozgałęzioną. Liście szorstkie, dolne pierzasto-dzielne, najwyższe jajowate, całobrzegie. Kwiaty języczkowe są ciemnożółte, rurkowe – czarnobrunatne, kuliste. Kwitnie lipiec – sierpień. Rozrasta się za pomocą rozłogów. Rozmnaża się ją przez podział lub z korzeniowych rozłogów. Osiąga wysokość od 60 do 250 cm.

Odmienną barwę kwiatów, purpurową jak sama nazwa wskazuje, ma rudbekia purpurowa (Rudbeckia purpurea) – roślina o wysokości około 100 cm. Łodygę ma szorstką, ulistnioną, przeważnie nie rozgałęziającą się na górze. Liście również szorstkie, wydłużone, rozszerzające się w środku, nieco jajowate. Rozmnaża się ją przez podział, aie łatwiej ją uzyskać z nasion.

Również wysoką rudbekią jest rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida) osiągająca wysokość do 200 cm. Liście ma jasnozielone, całobrzegie. Koszyczki kwiatowe duże, kwiaty języczkowe żółte, zwisające.

Cenione są jej dwie odmiany: Merbstsonne i Goldschirm. Pierwsza z nich nie rozrasta się i nie wymaga palikowania. Kwiaty języczkowe zwisające, kwiaty rurkowe tworzą zielonkawy stożkowy środek. Druga odmiana ma większe kwiaty języczkowe, bardziej odstające, dobra do grup, szczególnie nad wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *