Rudbekia

RUDBEKIA

Rudbekia (Rudbeckia) jest byliną wysoką (od 30 do 250 cm), o kwiatach dość dużych, pojedynczych bądź pełnych, żółtych. Liście skrętoległe, pojedyncze lub złożone, pędy przeważnie omszone. Rozmnaża się ją zwykle przez podział i z sadzonek „z piętką” oraz wysiewając wiosną nasiona. Wysokie odmiany sadzi się w odstępach co 60-80 cm, niskie co 35-40 cm. Rośnie dobrze w każdej glebie, byle nie za suchej. Lubi stanowisko słoneczne lub półcieniste. Wysokie odmiany wymagają podpór i przywiązania.

Na rabaty bylinowe i na kwiat cięty sadzi się rudbekię błyskotliwą (Rudbeckia fulgida) o wysokości 30-60 cm. Ma ona łodygę i liście mocno owłosione. Kwitnie sierpień – październik, wydając koszyczki kwiatowe (od jednego do kilku) o średnicy do 12 cm, wyrastające na długich łodygach. W koszyczku jest 12-20 kwiatów języczkowych żółtych, kwiaty rurkowe, ciemnobrunatne, tworzą środek koszyczka.

W odróżnieniu od niej rudbekia naga (Rudbeckia laciniata) ma łodygę nagą i nierozgałęzioną. Liście szorstkie, dolne pierzasto-dzielne, najwyższe jajowate, całobrzegie. Kwiaty języczkowe są ciemnożółte, rurkowe – czarnobrunatne, kuliste. Kwitnie lipiec – sierpień. Rozrasta się za pomocą rozłogów. Rozmnaża się ją przez podział lub z korzeniowych rozłogów. Osiąga wysokość od 60 do 250 cm.

Odmienną barwę kwiatów, purpurową jak sama nazwa wskazuje, ma rudbekia purpurowa (Rudbeckia purpurea) – roślina o wysokości około 100 cm. Łodygę ma szorstką, ulistnioną, przeważnie nie rozgałęziającą się na górze. Liście również szorstkie, wydłużone, rozszerzające się w środku, nieco jajowate. Rozmnaża się ją przez podział, aie łatwiej ją uzyskać z nasion.

Również wysoką rudbekią jest rudbekia lśniąca (Rudbeckia nitida) osiągająca wysokość do 200 cm. Liście ma jasnozielone, całobrzegie. Koszyczki kwiatowe duże, kwiaty języczkowe żółte, zwisające.

Cenione są jej dwie odmiany: Merbstsonne i Goldschirm. Pierwsza z nich nie rozrasta się i nie wymaga palikowania. Kwiaty języczkowe zwisające, kwiaty rurkowe tworzą zielonkawy stożkowy środek. Druga odmiana ma większe kwiaty języczkowe, bardziej odstające, dobra do grup, szczególnie nad wodą.