ROŚLINY JEDNOROCZNE WYSIEWANE WPROST DO GRUNTU

ROŚLINY JEDNOROCZNE WYSIEWANE WPROST DO GRUNTU

Kwiaty jednoroczne są to takie rośliny ozdobne, które w ciągu jednego okresu wegetacyjnego rozwijają się z nasienia, kwitną, zawiązują owoce, wydają nasiona i giną, inaczej mówiąc – w okresie tym zamykają całe swoje życie.

Rośliny te udają się prawie na każdej dobrze uprawionej i nawiezionej glebie. Aby były zdrowe, ładne i obficie kwitły powinno się już jesienią głęboko przekopać glebę i pozostawić ją na zimę w tzw. ostrej skibie. Co dwa, trzy lata trzeba glebę nawozić (również jesienią przed przekopaniem) przetrawionym obornikiem lub kompostem (1 taczka na 10 m2), jak również co kilka lat wapnować. Glebę przygotowaną na jesieni w taki sposób należy wiosną zagrabić. Równocześnie wyznacza się ścieżki, rabaty lub klomby. Bezpośrednio przed wysianiem nasion zaleca się powtórne zagrabienie, tym razem jednak już tylko samych zagonków czy rabat. Robi się to bardzo dokładnie, rozbijając jednocześnie każdą większą grudkę ziemi.

Wszystkie rośliny jednoroczne mnożymy z nasion, które wysiewamy wprost do gruntu na miejsce ich przeznaczenia bądź na rozsadnik lub do inspektu albo do skrzynek z przeznaczeniem na rozsadę, zależnie od długości okresu wegetacyjnego poszczególnych roślin i pożądanej pory ich kwitnienia. Niektóre rośliny (o krótszym okresie wegetacyjnym) można wysiewać kilkakrotnie w ciągu lata. Dzięki temu będą one kwitły niemal bez przerwy.

Rośliny ozdobne powinny być właściwie pielęgnowane, a w szczególności regularnie podlewane, gdyż nie mają możliwości szukania wody w głębszych warstwach gleby. Niezbędne jest także bardzo staranne i terminowe pielenie, nie wolno dopuścić do ich zachwaszczenia, gdyż jako mniej żywotne od chwastów mogą w krótkim czasie zostać zagłuszone.

Zastosowanie kwiatów jednorocznych jest różnorodne – z roślin niskich można tworzyć obrzeża ścieżek, klombów – tzw. obwódki, średnio wysokie i wysokie przeznaczyć na kwietniki, rabaty i na kwiaty cięte, a pnącymi obsadzić ściany altany lub ogrodzenia.

Uprawa kwiatów rocznych wysiewanych wprost na miejsca stałe jest stosunkowo tania, nasiona są bowiem niedrogie i można je kupić w sklepach ogrodniczych; a także łatwa, bo nie wymaga dodatkowej pracy i urządzeń, jakie są konieczne do produkcji rozsady. Nasiona wysiewamy zwykle w kwietniu. W rozdziale tym zostaną zaproponowane tylko najpopularniejsze gatunki, których uprawa w małym ogródku może zaspokoić nasze poczucie piękna i zapewnić miły dla oka widok.