Poziomka

Jeżeli chcemy wyprodukować sami rozsadę, to w końcu lutego lub w marcu wysiewamy nasiona do skrzynek lub plastikowych pudełek napełnionych ziemią kompostową z domieszką 1/3 torfu i 1/4 objętości piasku. Na obsadzenie rozsadą zagonu o powierzchni 10m² potrzeba 0,4 g nasion. Po wysianiu nasion przygniatamy je i przysypujemy dwumilimetrową warstwą piasku. Skrzynkę lub pudełko przykrywamy szkłem i początkowo ocieniamy. Glebę trzeba codziennie zraszać. Gdy zaczynają ukazywać się siewki, trzeba zdjąć ocienienie, aby zapewnić roślinom maksimum światła. Nasiona można też wysiewać wprost do gruntu, ale dopiero w maju lub na początku czerwca. Młode siewki, gdy mają 2 lub 3 listki, pikujemy i co 10 dni zasilamy roztworem nawozów mineralnych (w proporcji – na konewkę wody 30 g soli potasowej 40%, tyle samo superfosfatu i saletrzaku). Od chwili wysiania nasion do wysadzenia do gruntu (w maju) upływa zwykle 80 dni. Termin ten (maj) jest o tyle korzystniejszy, że już w tym samym roku można otrzymać owoce, a w latach następnych plon będzie większy. Poziomki sadzi się systemem rzędowym, w rozstawie 60X25 cm lub na zagonach o szerokości 120 cm, wyznaczając co 30 cm rzędy w poprzek zagonów, a w rzędach zachowując odległość między roślinami wynoszącą 25 cm.

Do najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie poziomek należą:

– zbieranie i palenie wczesną wiosną zeschniętych, zeszłorocznych liści, które mogą być rozsadnikiem chorób;

– kilkakrotne, w miarę zachwaszczenia, motyczenie międzyrzędzi;

– nawożenie, przede wszystkim organiczne, zastosowane przed założeniem plantacji. W pierwszym roku owocowania nawożenie jest zbyteczne. Dopiero w drugim roku trwania plantacji, jeżeli chcemy ją utrzymać przez 3 lata, dajemy: 25 dag saletrzaku, 25 dag siarczanu potasu, 15-20 dag superfosfatu – na 10 m2. Jeżeli mamy trudności z otrzymaniem tych nawozów, stosujemy jesienią mieszanki nawozowe, np. MIS 3 w dawce 50 dag na 10 m2;

– w miarę potrzeby podlewanie;

– usuwanie w czasie zbiorów gnijących owoców.

Choroby i szkodniki poziomek.

Najczęstszymi chorobami poziomek są: biała plamistość liści i szara pleśń, występujące również na truskawkach.

Najczęściej występującymi szkodnikami: kwieciak malinowiec, przędziorek chmielowiec i roztocz truskawkowy. Zwalczanie ich jest wielce utrudnione, ze względu na długi okres kwitnienia poziomek. Dlatego trzeba starać się sadzić materiał zdrowy i unikać gleb ciężkich, podmokłych lub zbyt suchych. Chcąc chronić plantację poziomek przed wyżej podanymi chorobami i szkodnikami, można na krótko przed kwitnieniem opryskiwać ją Sadofosem oraz Kaptanem w stężeniu 0,5% oraz na początku kwitnienia Kaptanem – 0,25%.