Portulaka wielkokwiatowa – Rezeda wonna – Słonecznik

Portulaka wielkokwiatowa – Rezeda wonna – Słonecznik

PORTULAKA WIELKOKWIATOWA

Portulaka wielkokwiatowa (Portulaca grandiflora) jest niewielką rośliną (o wysokości od 15 do 20 cm), o łodygach płożących się. Liście równowąskie, mięsiste. Kwiaty duże, pojedyncze lub pełne, o nieco falistych, jedwabistych płatkach i żółtych środkach. Kwiaty otwierają się tylko w dni słoneczne. Występują w dużej rozmaitości barw – od białej i żółtej przez wszystkie odcienie czerwieni aż do ciemnopurpu-rowej. Kwitnie od lipca do późnej jesieni. Nasiona wysiewamy do dobrze uprawionego gruntu w końcu kwietnia i w maju lub w czerwcu, w rzędy odległe o 20 cm i następnie przerywamy, pozostawiając rośliny co 15 cm. Portulakę można stosować na obwódki, rabaty, w ogródkach skalnych, na murki i w uprawie doniczkowej na balkony. Udaje się na każdej glebie lekkiej, ciepłej i przepuszczalnej. Stanowisko słoneczne. Ponieważ nasiona są bardzo drobne, należy mieszać je z piaskiem.

REZEDA WONNA

Rezeda wonna (Reseda odorata) uprawiana jest ze względu na swój bardzo przyjemny zapach. Łodygi ma rozgałęzione, lekko ścielące się, zakończone na wierzchołku kwiatostanem o kształcie groniastego kłosa. Kwiaty małe, niepozorne, o silnym, przyjemnym zapachu, mają przeważnie zabarwienie zielonożółte lub zielonoczerwone. Jest rośliną miododajną. Kwitnie od lipca do października. Rośnie najlepiej na stanowisku słonecznym, lecz znosi również półcień. Wymaga żyznej gleby, zawierającej dużo próchnicy i wapnia. Wysiewa się ją od końca marca do drugiej dekady czerwca. Zakwita w 8-10 tygodni od daty siewu. Sieje się ją w rzędy co 25-30 cm i przerywa tak, aby rośliny znajdowały się co 10 cm. Wymaga wilgotnej gleby. Z odmian można polecić: Ameliorata – kwiaty zielonopomarańczowe z czerwonym odcieniem, Machet Biała Perła – kwiaty zielon-kawobiałe, Machet Rubin – miedzianorubinowe, może być uprawiana w doniczkach.

SŁONECZNIK

Słonecznik (Helianthus annuus) uprawiany dla smacznych pestek, może stanowić ozdobę ogródka kwiatowego i bywa stosowany do dekoracji wnętrz. Ze względu na długą łodygę należy wysiewać tę roślinę przy ogrodzeniach, np. jako osłonę stosu kompostowego. Kwitnie od lipca do października. Jest wymagający pod względem gleby, bujnie rośnie tylko na ziemiach żyznych i w miejscach słonecznych. Należy pamiętać że roślina ta zuboża glebę, pozbawiając ją składników pokarmowych. Sieje się od kwietnia do połowy maja. Jeżeli słoneczniki rozmieszczamy w grupie, odstępy między roślinami powinny wynosić 30-40 cm., jeśli zaś rzędowo – rzędy tworzymy co 50 cm, a nasiona w rzędzie siejemy co 25 cm (po 2-3 sztuki w jednym miejscu).