Piwonia

PIWONIA

Piwonia, zwana peonią (Paeonia). jest rośliną uprawianą na kwiat cięty. Najlepiej wygląda w samodzielnych grupach. Są to byliny o korzeniach bulwiasto zgrubiałych albo krzewy (w naszych warunkach klimatycznych marzną). Wyrastają do wysokości 60-100 cm i silnie rozrastają się na boki. Peonia ma duże liście, głęboko powcinane i ogromne kwiaty często składające się z mnóstwa płatków. Kwiaty te są osadzone na sztywnych łodygach i dobrze nadają się do dekoracji wnętrz. Peonie rozmnaża się w końcu sierpnia, dzieląc ich części podziemne. W trakcie dzielenia roślin trzeba uważać, aby każda przygotowana do sadzenia część miała 2-3 zdrowe, mięsiste korzenie i 2-3 pączki. Sadzić należy tak, aby pączki znajdowały się nie głębiej niż 5-8 cm pod powierzchnią ziemi. Sadząc na kwiat cięty, przyjmuje się rozstaw 80X40 cm (wyjątkowo silne egzemplarze odmian bujnie rosnących – 100X50 cm). Przy sadzeniu w grupach, do dekoracji ogrodu, stosuje się rozstaw 50X50 cm. Peonie najlepiej rosną i kwitną w miejscach otwartych i słonecznych. W lekkim półcieniu kwitną dłużej, ale mniej obficie. Wymagają gleb żyznych, próchnicznych, nieco kwaśnych, głęboko przekopanych i nawiezionych obornikiem lub kompostem. Na jednym miejscu mogą rosnąć 8-15 lat.

Najczęściej uprawiane są odmiany peonii chińskiej (Paeonia lactiflora), rośliny o wysokości od 60 do 100 cm. Jej kwiaty są pojedyncze, półpełne lub pełne (najczęściej uprawiane), barwy białej, różowej i czerwonej, rzadziej żółtej. Do bardziej efektownych odmian należą: Festiva Maxima – o kwiatach białych; Jeanne d Arc – kremowych; Shirley Tempie – i Solange – łososioworóżowych; Adolphe Rosseau – purpurowych.

Na wsi często można spotkać peonię lekarską (Paeonia officinalis). Rośliny jej są średnio wysokie, do 60 cm, liście nieco skórzaste, trójdzielne, o odcinkach całobrzegich. Kwitnie bardzo wcześnie – w maju i ma czerwone kwiaty w formie czarki. Odmiany uprawne mają kwiaty pełne i półpełne, białe, różowe i czerwone.

Do najwcześniej kwitnących należy peonia delikatna (Paeonia tenuifolia). Wyrasta do wysokości 30-50 cm. Kwitnie na początku maja. Liście ma delikatne, drobno pierzastosieczne. Kwiaty czerwone.

Wiele odmian peonii kwitnie w czerwcu.