Kategorie
Ozdobne rośliny

Pierwiosnek

PIERWIOSNEK

Pierwiosnek, zwany też łyszczakiem lub prymulą (Primula), jest ceniony jako roślina bardzo wcześnie kwitnąca. Uprawianych jest wiele gatunków i odmian, dzięki czemu okres kwitnienia tych roślin trwa od połowy kwietnia do końca lata. Pierwiosnki wyrastają do wysokości 10-40 cm. Liście mają mięsiste, różnego kształtu, jajowate lub podłużne, siedzące, tworzące zwykle przyziemne rozety. Rośliny te mają liczne, luźne kwiaty wyrastające wprost z rozety liści lub zebrane w zwarte kwiatostany. Kwiaty te są niewielkie, średnicy 1-3 cm, lecz mają wyjątkowo atrakcyjne i urozmaicone barwy.

Pierwiosnki powinno się sadzić na glebach dostatecznie żyznych i w miejscach zacienionych, gdyż silne nasłonecznienie powoduje latem więdnięcie liści, a posadzenie w miejscach suchych może doprowadzić nawet do zamierania roślin. Pierwiosnki mają duże zastosowanie – można je sadzić na rabatach ze średnio wysokich i niskich bylin oraz na rabatach skalnych (w partiach nieco zacienionych). Można z nich tworzyć obwódki i duże grupy, np. pod drzewami, gdzie inne rośliny nie będą rosły z powodu zacienienia.

Nasiona wysiewa się w styczniu – marcu do skrzynek. Po przemrożeniu nasion ich wschody są równomierne i szybkie. Można też wysiewać w kwietniu, w rządki co 5 cm lub rzutowo, a gdy rośliny będą miały 3 listki – rozpikować je (również siane do skrzynek) w rozstawie 10X5 cm. Na miejsca stałe należy wysadzać wiosną, w rozstawie 15X20 cm. Gdy uprawiamy je amatorsko, można rozmnażać pierwiosnki przez podział roślin w końcu kwietnia albo w sierpniu (dla odmian najpóźniej kwitnących). Dzielenie powinno się odbywać po przekwitnieniu roślin. Z różnych gatunków mamy do wyboru:

Pierwiosnek ząbkowany (Primula denticulata hybrida) – wys. 30-40 cm, liście tępe, jajowato-lancetowate, zwężające się w ogonek, kwiaty lilarózowe, białe, purpurowo-fioletowe, zebrane w główkowate kwiatostany. Kwitnie w marcu i kwietniu.

Pierwiosnek wyniosły (Primula elatior) – wys. 20-30 cm. Liście jajowate lub podłużnie jajowate, nieznacznie ząbkowane, silnie zwężające się w skrzydlasty ogonek, owłosione. Kwiaty średnio duże, pomarańczowe, żółte, czerwone, białe i w innych barwach, z żółtym i pomarańczowym pierścieniem w gardzieli, zebrane w baldachy. Kwitnie od marca do maja. Jego rasa wielkokwiatowa (Grandiflora) wyrasta do 30 cm, ma kwiaty pojedyncze, o średnicy 4-6 cm, na długich szypułkach, zebrane w duże baldachy, w różnych kolorach. Do podobnej wysokości wyrasta rasa Pacific riesen. Kwiaty ma pojedyncze, o średnicy 5-7 cm, zebrane w bardzo duże baldachogrona. Barwa kwiatów: biała oraz odcienie żółtej, pomarańczowej, niebieskiej, szkarłatnej, czerwonej, różowej, łososiowej. Nadaje się do pędzenia, do uprawy doniczkowej i na kwiat cięty.

Pierwiosnek łyszczak (Primula auricula) – wys. 10-25 cm, liście skórzaste, okrągłe lub jajowate. Kwiaty o średnicy 1,2-1,8 cm, jasno-żółte, czerwone, białe, lila, zwykle dwubarwne, od 5 do 10 kwiatów zebranych w baldachy. Kwiaty są pachnące. Wymaga stanowiska słonecznego, nadaje się do ogródków skalnych i na murki.

Pierwiosnek bezłodygowy (Primula vulgaris) – wys. 10 cm, pokrój rośliny kulisty, liście podłużne, jajowate, karbowane, stopniowo zwężające się w ogonek, dolana strona blaszki liściowej owłosiona. Kwiaty (duże) mają kolory: żółty, biały, czerwony, różowy, jasno – i ciemnoniebieski z małym oczkiem, osadzone są pojedynczo na długich, owłosionych szypułkach, umieszczone wśród rozet liściowych. Kwitnie od marca do maja.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *