Październik w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika

Październik w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika.

Na początku października wysadza się na zagony, zasilone dobrze rozłożonym kompostem i nawozami fosforowo-potasowymi, sałatę zimową na najwcześniejszy zbiór wiosną. Dla zabezpieczenia sałaty przed wymarzaniem w ostre, bezśnieżne zimy – po przejściu silniejszych przymrozków – trzeba ją okryć gałązkami iglaków, łętami lub słomą. W drugiej połowie tego miesiąca możemy wysadzić dymkę dla przyspieszenia wiosną sprzętu cebuli ze szczypiorem oraz czosnek, aby uzyskać wyższy plon i wcześniejszy zbiór.

Październik jest miesiącem sprzętu większości warzyw pozostałych jeszcze w ogródku, z których znaczna część może być przeznaczona na przechowanie. Przygotowujemy więc pomieszczenia przeznaczone do tego celu.

W październiku konieczne jest przerobienie kompostu, który następnie okrywamy ziemią, a po powierzchownym jej przemarznięciu – łętami, słomą.

W październiku kończymy zbiór owoców. Po zakończeniu zbiorów wszystkie opadłe owoce, liście, chwasty trzeba zgrabić i złożyć na pryzmę kompostową. Również należy zebrać z drzew wszystkie pozostałe – zeschnięte i zgniłe – owoce, aby zmniejszyć możliwość rozprzestrzeniania się chorób grzybowych.

Na początku października, w celu rozmnożenia porzeczek z pędów jednorocznych, przygotowuje się zdrewniałe sadzonki o długości 20-25 cm, tnąc od dołu prostopadle do osi pędu i tuż pod pączkiem, u góry zaś ukośnie nad pąkiem. Sadzonki umieszcza się w glebie tak głęboko, aby na powierzchni pozostał jeden lub dwa pąki.

Październik jest najodpowiedniejszym terminem sadzenia drzew i krzewów owocowych. Sadząc na działce w pracowniczym ogrodzie działkowym, musimy przestrzegać odległości od granicy działki, ustalonych regulaminem POD.

W październiku przypada też najlepszy termin sadzenia róż. Sadzić jeszcze można tulipany. Oprócz tych roślin sadzi się w październiku konwalie.

Wykopuje się dalie i begonie bulwiaste. Niektóre z kwiatów jednorocznych mogą być teraz wysiewane. Wyrastają wtedy wiosną silniejsze i kwitną nawet do 6 tygodni wcześniej niż siane wiosną. Do takiego siewu nadają się: chaber, ostróżeczka, mak, nagietki, eszolcja, czarnuszka.