Obrecja – Orlik

OBRECJA

Obrecja (Aubrieta), zwana też żagwinem, jest niską (10-15 cm) byliną tworzącą piękne, zwarte kobierce. Pędy tworzą gęstą „darń”. Liście eliptyczne, kwiaty zebrane w rzadkie grona na szczycie łodygi. Wymaga gleby lekkiej, suchej, przepuszczalnej. W bezśnieżne zimy potrzebuje przykrycia. Kwitnie od kwietnia do czerwca. Nasiona wysiewamy w kwietniu – czerwcu do zimnego inspektu. Wymaga pikowania. Na miejsca stałe wysadza się rośliny we wrześniu, w rozstawie 15X20 cm. Aubrieta cultorum hybrida ma kwiaty duże, barwy karminowej, purpurowej i lawendowej. Są też odmiany kwitnące biało i różowo.

ORLIK

Orlik (Aquilegia) ma kwiaty o wyjątkowo oryginalnym kształcie; 5 płatków (u dołu zakończonych ostrogami, u góry zaś tępo) tworzy jakby dzwonek, natomiast 5 pozostałych, dłuższych i ostro zakończonych, otacza go luźnym „kołnierzem”. Są to rośliny silnie rozgałęzione, o liściach złożonych, trójdzielnych, wycinanych i łodygach nagich, zakończonych kwiatami. Kwitnie od czerwca przez lipiec, doskonale nadaje się na kwiat cięty i na rabaty bylinowe. Orliki nie należą do bylin specjalnie wybrednych – wymagają przeciętnej, żyznej i dość wilgotnej gleby. Rosną zarówno w słońcu, jak i w lekkim półcieniu.

Nasiona wysiewa się w kwietniu – lipcu do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Wymaga pikowania. Na miejsca stałe rośliny wysadza się we wrześniu, w rozstawie 20X30 cm. W pierwszym roku rosną one dość słabo i kwitną dopiero w roku następnym. W zimie należy je lekko przykryć.

Uprawiane są przeważnie mieszańce orlika pospolitego (Aquilegia vulgaris hybridus). Jego rasa karłowa (nana), o wysokości 30 cm, tworzy zwarte bukiety drobnych kwiatów, o średnicy 3,5-4,5 cm, z bardzo krótkimi, lekko zakrzywionymi ostrogami. Kwiaty w różnych kolorach, dwubarwne: białe, różowe, żółte, niebieskie, purpurowe.

Orlik niebieski (Aquilegia caeruiea) osiąga wysokość do 100 cm. Odmiany: Crimson Star – wys. 50 cm, działki kielicha ciemne, karmazynowoczerwone, płatki korony białe, ostrogi długie; Mac Kana s Riesen – wys. 80 cm; kwiaty o średnicy 7-10 cm, ostrogi bardzo długie – do 8 cm, mieszanka barw w różnych odcieniach: purpurowe, czerwone, żółte, różowe i białe; Mrs Scott Elliot hybrida – wys. 100 cm, mieszanka wielkokwiatowa w jasnych, pastelowych odcieniach barw, ostrogi długie.