Niecierpek

NIECIERPEK

Niecierpek (Impatiens balsamina), zwany balsaminą, ma łodygi grube, mięsiste, gładkie. Liście lancetowate, skórzaste, utrzymujące się przez całą zimę. Kwiaty zebrane w gęste grona, o żywych barwach od białej, poprzez wszystkie odcienie czerwieni, do fioletowej. Kwitnę od lipca do jesiennych przymrozków. Wysokość roślin 20-70 cm. Zastosowanie: na rabaty, obwódki, ogródki skalne, murki.

Nasiona wysiewa się w marcu lub w kwietniu do inspektu. Są one dość duże, a więc zaleca się siać je rzadko, aby uniknąć pikowania. W maju można siać bezpośrednio do gruntu. Na miejsca stałe wysadza się wraz z bryłą ziemi, w końcu maja, w rozstawie 25X40 cm Wymaga gleby żyznej, próchnicznej, dostatecznie wilgotnej. Lubi stanowisko słoneczne lub lekki półcień.

W zależności do budowy kwiatu balsaminę dzieli się na rasy: różaną – wys. 60-70 cm, kwiaty pełne i półpełne, o układzie róży, odmiany: białe, czerwone, łososioworóżowe i różowe;

kameliową – wys. 60 cm, kwiaty duże, pełne, o układzie kamelio wym, odmiany: różowe, różowe z białym, szkarłatne;

karłową – wys. 25-40 cm, kwiaty pełne, duże, w kształcie różyczek, umieszczone są ponad liśćmi, odmiany: białe, różowe szkarłatne.