Nachyłek – Nagietek lekarski

Nachyłek – Nagietek lekarski

NACHYŁEK

Nachyłek (Calliopsis tinctoria), zwany też ogniślepkiem, uprawiany jest do obsiewania rabat i na kwiat cięty. Podobny jest do kosmosu, lecz nie wyrasta tak wysoko. Zależnie od odmiany jego wysokość waha się od 20 do 70 cm. Liście są pierzaste, nieco mięsiste. Koszyczki kwiatowe mają 4-6 cm średnicy i składają się z kwiatów o barwach: żółtej, brązowej, karminowoczerwonej, rdzawej. Kwiaty składają się z kilku 2-, 3-centymetrowych płatków, otaczających ciemniejszy, wypukły środek. Są one podłużnie marszczone. Nachyłek ma niewielkie wymagania glebowe, dobrze rośnie nawet na glebach piaszczystych. Stanowisko słoneczne. Nasiona wysiewa się na początku kwietnia, w rzędy co 20-30 cm, a następnie przerywa, pozostawiając rośliny co 15-20 cm. Zakwita w 10-12 tygodni po wysiewie i kwitnie do września. Nachyłek dwubarwny niski świetnie nadaje się na obwódki. Odmiany. Golden Souvereign – kwiaty pomarańczowe, Crimson King – ciemnokarmazynowe lekko brunatne. Tetra Gold Teppich -złotożółle z purpurowoczsrwonym środkiem.

NAGIETEK LEKARSKI

Nagietek lekarski (Calendula officinalis) wyrasta do wysokości 30-50 cm. Łodygę ma wzniesioną, liście dolne szerokołopatkowate, górne zaś lancetowate lub wydłużone, koszyczki kwiatowe o średnicy 4-6 cm, o kwiatach pomarańczowych i żółtych w różnych odcieniach. Nagietki nie są zbyt wymagające pod względem gleby, natomiast potrzebują dużo słońca.

Nasiona wysiewa się na początku kwietnia w rzędy co 20-30 cm. Siewki przerywa się, pozostawiając rośliny co 15-20 cm. Wysiane za gęsto i nie przerwane często są porażane przez mączniak. Kwitnie od lipca do października. Można je siać aż do lipca, wówczas okres kwitnienia można przesunąć do późnej jesieni. Najwartościowsze są odmiany o kwiatach pełnych i półpełnych.