Marzec w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika
Jeżeli nie zaopatrzyliśmy się wcześniej w nasiona, to powinniśmy to zrobić teraz. Kupować się powinno tylko niezbędne do siewu ilości. Przy zakupie nasion trzeba sprawdzić, czy na torebce jest aktualne oznaczenie zdolności kiełkowania. Po wysiewie nasion torebki nie należy niszczyć, gdyż może ona posłużyć do ewentualnej reklamacji.
W pierwszych dniach tego miesiąca wysiewa się w celu otrzymania własnej rozsady: poziomki, wczesne odmiany sałaty masłowej, kalarepy, sałatę kruchą, selery korzeniowe i naciowe, oberżynę, brokuł, trętwian. W połowie marca siejemy: wysokie odmiany pomidora, średnio wczesne odmiany sałaty masłowej i kalarepy, sałatę kruchą, paprykę.
W przypadku korzystnej pogody w końcu miesiąca będzie można przystąpić do uprawy ziemi i pierwszych najwcześniejszych siewów i sadzeń.
Po przygotowaniu zagonów i odleżeniu się ziemi można wysiewać nasiona warzyw niewrażliwych po wzejściu na chłody, jak np. szpinak, pietruszka, rzodkiewka, koper, marchew, groch, sałata.
Można również siać niektóre rośliny ozdobne, np. smagliczkę, maki, groszek pachnący.
Wysadza się do gruntu czosnek i cebulę dymkę.
Jeśli mamy wysiane jesienią: szpinak, sałatę i warzywa wieloletnie – rośliny te, gdy tylko ziemia obeschnie, zasilamy nawozami azotowymi i ziemię wokół nich spulchniamy norkrosem, co znacznie przyspieszy zbiory.
W części sadowniczej kończymy cięcie drzew i krzewów owocowych oraz formowanie koron. Wykonujemy te czynności wg wskazówek zawartych we wcześniejszych rozdziałach.
Coraz cieplejsze dni w marcu budzą ze spoczynku zimowego rośliny ozdobne zimujące w gruncie. Na odkrywanie róż jeszcze za wcześnie, ale byliny, szczególnie gatunki zimotrwałe, powinny mieć już zapewnione warunki do rozpoczęcia wegetacji i rychłego kwitnienia. Usuwa się z nich zimowe okrycie z gałęzi drzew iglastych i liści. Jeżeli przykrywaliśmy je torfem lub korą, możemy te materiały rozgarnąć i pozostawić na zagonach jako ściółkę.
Wczesna wiosna jest dobrym terminem rozmnażania przez podział niektórych bylin, jak: omiegi, dzielżany, serduszka, fiołki, liliowce, złocienie (dzielimy je bez trudu ręcznie po wykopaniu i otrząśnięciu z ziemi), żagwiny, gęsiówki i inne byliny płożące (tniemy, jak darń, za pomocą szpadla), ostróżki, tawułki, funkie, rudbekie, płomyk wiecho-waty, nawłoć (musimy ciąć nożem, a starsze egzemplarze – siekierą).
Tniemy i prześwietlamy krzewy ozdobne, z wyjątkiem zakwitających wczesną wiosną. Tniemy też żywopłoty, pamiętając, aby u dołu były nieco szersze niż u góry, co zapobiega nieefektownym ogołoceniom.
Tulipany i inne rośliny cebulowe rozpoczynające wegetację należy zasilić pogłównie nawozami azotowymi. Stosując najczęściej saletrę amonową (1 dag/m²), rozsypuje się ją wokół roślin, zwracając uwagę aby nie sypać nawozu na liście. Po rozsypaniu nawozu należy powierzchnię gleby płytko wzruszyć dla wymieszania nawozu z glebą.
W drugiej połowie marca, o ile pogoda na to pozwoli, będzie można rozpocząć przygotowanie rozsady roślin ozdobnych w zimnych inspektach lub w namiotach foliowych. Wysiewa się tam dimorfotekę i suchołuskę, można też pikować odporniejsze gatunki wysiewane w mieszkaniu, np. lwią paszczę.
Rośliny wolniej rosnące i później kwitnące wysiewamy na rozsadniku.
Jeżeli rok czy dwa nie przeprowadzaliśmy oprysków zimowych naszych drzew owocowych, wskazane jest wykonanie tego zabiegu teraz – Karboliną DNK (3%). Powierzchnię ogródka obsadzoną kwiatami czy innymi roślinami przykrywamy na czas oprysku, najlepiej folią.
Wiśnie i czereśnie opryskuje się Miedzianem 50, zabezpieczającym przed rakiem bakteryjnym. Pierwszy zabieg wykonuje się w okresie pękania pąków liściowych.