Mak lekarski – Maciejka – Miesiącznica roczna

Mak lekarski – Maciejka – Miesiącznica roczna

MAK LEKARSKI

Mak lekarski (Papaver somniferum) jest dość znaną rośliną. Wyrasta do wysokości 120 cm. Ma sztywne, grube, nie rozgałęzione łodygi, liście duże, podłużnie jajowate, nie podzielone, ostro ząbkowane, niebieskawe, kwiaty duże, pojedyncze i pełne, osadzone po jednym na szczycie łodygi, różnej barwy – od białej do ciemnopurpurowej. Nasiona wysiewa się od kwietnia, pamiętając, że mak nie znosi przesadzania. Należy zachować rozstaw co 10-30 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Aby przedłużyć kwitnienie, możemy wysiewać nasiona kilkakrotnie w czasie lata – w pewnych odstępach czasu.

MACIEJKA

Maciejka (Metthiola bicornis) ze względu na przyjemny i intensywny zapach jest chętnie uprawiana w ogródkach. Łodygi ma rozgałęzione i płożące się. Liście lancetowate, ząbkowane. Kwiaty niepozorne, drobne, różowolawendowe, składające się z 4 płatków, zebrane w luźne szczytowe grona, w dzień stulone, nocą rozwarte, wydają silny zapach. Wyrasta do wysokości 30-40 cm. Wysiew rozpoczyna się od początku kwietnia (warto ją wysiewać co 2 tygodnie), kończy w ostatniej dekadzie maja. Sieje się w rzędy odległe o 20 cm. Po wzejściu przerywamy, pozostawiając w rzędach co 5 cm. Maciejka zakwita w 6-8 tygodni od chwili wysiewu. Rośnie dobrze na każdej glebie ogrodowej. Stanowisko słoneczne lub w półcieniu.

MIESIĄCZNICA ROCZNA

Miesiącznica roczna (Lunaria Annua), miesięcznik, uprawiana jest głównie na suche bukiety. Łodygi ma cienkie, rozgałęzione, liście duże, sercowate, ząbkowane. Kwiaty drobne, białe lub fioletowopurpurowe, zebrane w wierzchołkowe, baldachimowe grona o przyjemnym, wydzielanym wieczorem, zapachu. Kwitnie od maja do lipca. Wyrasta do 90-120 cm. Może być uprawiana na rabaty bylinowe, w grupach, do cięcia na suche wiązanki, ponieważ jej duże, eliptyczne, srebrzyste przegrody łuszczyn nasiennych po wysuszeniu stanowią ozdobę i są bardzo trwałe. Wysiewa się w maju i czerwcu w rzędy co 30-40 cm i pozostawia rośliny po przerwaniu co 20-30 cm. Nie znoszą przesadzania.