Maj w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika

Maj w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika

Wraz z nadejściem maja rozpoczynają się intensywne prace w ogródkach.

W warzywnej części ogródka przez cały ten miesiąc nie ustają siewy wprost do gruntu, na rozsadniku oraz wysadzanie wielu gatunków warzyw do sprzętu letniego i jesiennego, z przeznaczeniem na bezpośrednie spożycie, na przetwory i na zimowe przechowanie. W początku maja wysiewamy wprost do gruntu rzodkiewkę (najpóźniej do końca pierwszej dekady). Sieje się późne odmiany marchwi (na przechowanie zimowe), z których najbardziej przydatna jest Perfekcja, ponieważ mimo dużego korzenia jest słodka i zawiera dużo witaminy A. Początek maja to także okres sadzenia cebuli i porów. Około połowy maja wysadza się selery korzeniowe i naciowe. Rośliny należy sadzić płytko, ale dobrze obciskać korzenie.

Do połowy maja wysiewamy na rozsadniku i w zimnych inspektach: brokuły i jarmuż.

Między 10 a 15 maja siejemy do gruntu warzywa ciepłolubne, takie jak: fasola szparagowa karłowa i tyczkowa, fasola na suche ziarno – karłowa i tyczkowa, ogórek, dynia, kabaczek, cukinia, kukurydza cukrowa, a z warzyw amatorskich: patison, trętwian i portulaka warzywna.

Od połowy maja do połowy czerwca wysiewa się do gruntu oraz na rozsadniku sałatę kruchą. W drugiej połowie maja wysiewamy również do gruntu cykorię sałatową dla uzyskania korzeni do pędzenia.

W drugiej połowie maja – do połowy czerwca sadzi się rozsadę pomidorów, ogórków i kukurydzy z doniczek.

Maj jest okresem wzmożonej wegetacji drzew i krzewów owocowych. Następuje w tym czasie silny wzrost pędów oraz zawiązywanie owoców, w związku z czym rośliny wymagają dużo wody i składników pokarmowych. Dlatego też w czasie suszy trzeba nasze drzewa i krzewy podlewać, a jednocześnie odchwaszczać, aby usunąć konkurencyjne chwasty. Na początku maja drzewa i krzewy nawozimy mieszankami nawozowymi (Azofoska, Fructus).

W okresie kwitnienia drzew obserwujemy jego intensywność i jeśli przymrozki nie uszkodziły kwiatów, możemy przystąpić do przerzedzania zawiązków. Wykonujemy to ręcznie lub stosując opryskiwanie Pomonitem.

Jeszcze w tym miesiącu możemy przeszczepić drzewa owocowe -jabłonie i grusze – stosując kożuchówkę.

W maju stosujemy podstawowe zabiegi chroniące rośliny przed szkodnikami i chorobami, np. opryski przeciw parchowi. W walce z mączniakiem prócz oprysków stosujemy wycinanie porażonych wierzchołków pędów. Spośród chorób występujących na krzewach owocowych zwracamy szczególną uwagę na amerykański mączniak agrestu i opadzinę liści porzeczek.

W celu przyspieszenia dojrzewania owoców truskawek zakładamy na zagonki z tymi roślinami tunele z folii (na początku maja).

Wysadzamy rozsadę poziomek, a w truskawkach ściółkujemy międzyrzędzia, co zapobiega zapiaszczeniu owoców. Ma to ponadto dodatni wpływ na wzrost roślin, ponieważ ściółkowanie chroni przed przesuszeniem gleby i hamuje wzrost chwastów.

W maju kontynuuje się siewy wielu roślin ozdobnych. Z kwiatów jednorocznych siejemy: nasturcję, portulakę, lewkonię, nagietki, smagliczkę, groszek pachnący, rezedę, wilec, słonecznik. Z roślin dwuletnich wysiewa się: dzwonki ogrodowe, goździki Grenadin i brodate, niezapominajki, naparstnice, bratki, stokrotki i malwy. Z bylin zaś: łubin, rogownicę, złocień różowy, jastruń, goździk pierzasty, gęsiówkę, żagwin, rudbekię, smagliczkę, orlik.

Przez dzielenie roślin rozmnażamy w tym miesiącu: funkię, krwawnik wiązówkowaty i kichawiec, rudbekię, jastruń, liliowce, barwinek, macierzankę, czyściec, rojnik, nawłoć, płomyk wiechowaty, dzielżan, rozchodnik i wiele innych.

Na początku maja sadzimy bulwy mieczyków. Sadzimy też dalie oraz dokonujemy selekcji kwitnących teraz tulipanów.

Krzewy wiosenne, takie jak: tawuły, forsycje, lilaki, migdałowce, po przekwitnieniu należy przyciąć. Z lilaków należy usunąć przekwitłe kwiatostany.

Krzewy róż, które są słabo rozgałęzione i mają tylko jeden lub dwa pędy, skracamy, uszczykując pędy nad 3-4 liściem.