Lipiec w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika

Lipiec w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika.

W lipcu zbiera się już wiele warzyw i cebulek kwiatowych, co stwarza możliwość uprawy poplonów warzywnych i uzyskania w ten sposób w ciągu jednego sezonu wegetacyjnego dwóch zbiorów z tej samej powierzchni. Dlatego nie należy zwlekać z przygotowaniem ziemi pod kolejne siewy warzyw. Wysiewa się wprost do gruntu: buraki ćwikłowe, najkorzystniej odmianę Czerwona Kula, fasolę karłową szparagową zieloną i żółtostrąkową na późnojesienny zbiór świeżych strąków, wczesne odmiany marchwi na jesienny zbiór lub ewentualnie -w rejonach o łagodniejszym klimacie – przezimowanie w gruncie. Możemy również siać do połowy lipca rzodkiew Monachijską Białą na użytek późnojesienny i krótkie przechowanie oraz rzodkiew czarną Murzynkę na przechowanie zimowe, a także rzepę na jesienny zbiór, kalarepę późną, koper.

Na rozsadniku lub do skrzynki inspektowej wysiewa się oprócz kalarepy średnio późne odmiany sałaty masłowej i sałatę łodygową (głąbiki krakowskie). Wysadza się do gruntu rozsadę: brokułów i jarmużu, a w drugiej połowie lipca sałaty kruchej.

W pierwszych dniach kończymy przerzedzanie zawiązków jabłoni, zwykle odmian późniejszych. Kontynuujemy zbiór truskawek, poziomek i czereśni oraz przystępujemy do zbioru porzeczek, malin, wiśni, moreli, jak również wczesnych jabłek i gruszek.

Także w pierwszych dniach lipca przeglądamy – i w miarę potrzeby rozluźniamy – wiązania szczepień i gałązek naginanych podczas formowania drzewek.

W drugiej połowie lipca kończymy zbiór truskawek i zaraz po zbiorze – na młodych plantacjach – przystępujemy do usuwania ściółki i ścinania liści do wysokości 5-7 cm nad ziemią. Stare liście truskawek są bowiem źródłem chorób grzybowych, a ponadto utrudniają zwalczanie roztocza truskawkowego, żerującego na najmłodszych liściach. Jeżeli truskawki są silnie opanowane przez przędziorka, po zbiorze owoców opryskujemy plantacje Roztoczolem ex. pł. 8 w stężeniu 0,2% lub Rospinem 25 EC (w takim samym stężeniu).

W lipcu trzeba likwidować 4-letnie truskawki, przekopując zagony głęboko szpadlem.

Na pnie drzew owocowych zakłada się opaski chwytne z karbowanego papieru w celu wyłapania gąsienic owocówki jabłkóweczki.

W lipcu wykopuje się cebule tulipanów. O terminie wykopywania decyduje wygląd wykopanych na próbę cebul (gdy 1/3 łuski jest zbrązowiała).

Sieje się malwy, stokrotki, bratki i niezapominajki. Sadzi się też niektóre rośliny bulwiaste kwitnące jesienią, jak np. krokusy, zimo-wity, gruntowe cyklameny.

Systematycznie usuwamy przekwitłe kwiatostany, kosimy trawniki i przycinamy żywopłoty.