Lewkonia letnia

LEWKONIA LETNIA

Lewkonia letnia (Matthiola incana annua) należy do szczególnie łubianych, chociaż dość trudnych do uprawy roślin ozdobnych. Ma ona łodygę wzniesioną, pojedynczą lub rozgałęzioną, osiągającą wysokość od 20 do 90 cm, pokrytą podobnie jak i liście (całobrzegie, lancetowate) – popielatym kutnerem. Kwiaty – pełne lub pojedyncze, zebrane w luźne lub skupione kłosy – silnie pachną i są wyjątkowo barwne. Najwartościowsze są odmiany o kwiatach pełnych. Uprawia się je głównie na kwiat cięty, na rabaty, obwódki lub jako kwiat doniczkowy.

Nasiona wysiewamy – w zależności od przeznaczenia – od połowy lutego do końca marca w inspekcie. Siewki pikujemy również w inspekcie, w rozstawie 5X8 cm. Należy utrzymywać odpowiednią wilgotność ziemi, umiarkowanie podlewać ją i często wietrzyć. Do gruntu wysadzamy lewkonię w początkach maja. Pamiętajmy, że rozsada przerośnięta i stara źle się przyjmuje. Wysadzamy ją w rozstawie 15X20 cm. Wymaga stanowiska słonecznego, ziemi żyznej, głęboko uprawionej. W okresie suszy należy lewkonię często i obficie podlewać, szczególnie gdy zaczyna wykształcać kwiatostany i kwitnie. Lewkonii nie należy sadzić na miejscu, na którym przedtem rosły warzywa kapustne, ze względu na możliwość porażenia chorobami.

Wszystkie odmiany lewkonii klasyfikuje się w zależności od długości okresu wegetacyjnego na trzy rasy, z których do uprawy gruntowej nadaje się:

Matthiola incana annua fl. pl. – Bomba – wys. 60-75 cm, pokrój piramidalny, rośliny rozkrzewione, kwiaty duże. Powtarza kwitnienie. Wydaje powyżej 50% kwiatów pełnych, ma odmiany o kwiatach białych, czerwonych, kanarkowożółtych, różowych, srebrzystolila;

Matthiola incana annua fl. pl. – Dresdener, Drezdeńska – wys. 50-60 cm, pokrój roślin zwarty, łodygi silnie rozgałęzione, kłosy kwiatowe długie. Powtarza kwitnienie. Ma odmiany w kolorach: białym, czerwonym, kanarkowożółtym, jasnoróżowym, srebrzystolila. Wydaje powyżej 50% kwiatów pełnych;

Matthiola incana annua fl. pl. – Bronowicka – wys. 36-55 cm, kwiaty w 100% pełne, o budowie różyczkowej. Ma odmiany: białą, kremowożółtą, lilaróżową, różową.