Kwiecień w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika

Kwiecień w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika

W kwietniu już we wszystkich rejonach kraju można przystąpić do wiosennych prac w naszym ogródku – uprawy gleby oraz siewu i wysadzania do gruntu warzyw niewrażliwych na panujące jeszcze w tym czasie chłody i niektórych roślin ozdobnych. Do uprawy należy przystąpić od razu, wtedy gdy po rozmarznięciu ziemia na tyle obeschnie, że nie maże się i nie przykleja do narzędzi. Jeżeli przed zimą gleba była głęboko przekopana i częściowo zasilona nawozami mineralnymi, wiosną uprawę należy ograniczyć do znorkrosowania, względnie płytkiego przekopania i uzupełnienia dawek nawozów. Po wzruszeniu ziemi trzeba ją zaraz zagrabić, aby nie przesychała w głębszych warstwach i nie zbrylała się na powierzchni. Dawane wiosną nawozy organiczne, jak obornik czy kompost, muszą być dobrze rozłożone.

Najwcześniej wiosną wysiewa się: pietruszkę, marchew, skorzonerę, bób, pory, cebulę oraz z warzyw przedplonowych: szpinak, rzodkiewkę, rzodkiew letnią, sałatę masłową i kruchą, groch na zielono, koper.

W drugiej połowie tego miesiąca, wprost do gruntu, wysiewa się buraki ćwikłowe i liściowe oraz słonecznik. W tym też czasie można siać przyprawy kuchenne – cząber i majeranek.

Jedną z pierwszych wiosennych prac jest również przygotowanie rozsadnika.

Pod koniec drugiej dekady kwietnia, dla przyspieszenia zbiorów, wysiewa się w mieszkaniu do doniczek lub innych pojemników: ogórki, cukinię, kabaczki, kukurydzę cukrową.

W części sadowniczej do najważniejszych prac w tym miesiącu należą: zakończenie cięcia i formowania drzew i krzewów owocowych, szczepienie, sadzenie, i nawożenie drzew, i krzewów owocowych. Bardzo ważną czynnością wykonywaną najczęściej w pierwszych dniach kwietnia jest przycinanie drzewek posadzonych jesienią. Cięcie to ułatwia przyjmowanie się drzewek, wpływa na ich dobry wzrost i umożliwia uformowanie prawidłowej korony. W kwietniu przeprowadzamy zabiegi ochronne w zależności od fazy rozwojowej drzew i krzewów owocowych. Można jeszcze wykonać oprysk zimowy Karboliną DNK w celu zniszczenia zimujących form szkodników, głównie mszyc, miodówki jabłoniowej, piędzika przedzimka, skoczków, namiotnika jabłoniowego, zwójkówek, misecznika śliwowca. Następną czynnością będzie nawożenie. Najkorzystniej jest nawozić drzewa na podstawie wyników analizy liści i gleby, a także obserwacji wyglądu drzew, wielkości ich owocowania i jakości owoców.

Na zagonach truskawek i poziomek trzeba spulchnić międzyrzędzia, zagrabić i spalić stare liście oraz zasilić rośliny nawozami mineralnymi.

Przesadzamy byliny, które kwitną latem i jesienią. Gdy rośliny są silne, rozrośnięte, po wykopaniu dzielimy je na części, bacząc, aby miały one dobrze wykształcone pąki i odpowiednią ilość korzeni. Do dzielenia w kwietniu nadają się: dzwonek skupiony, nawłoć, płomyk wiechowaty, rudbekia, przełącznik, macierzanka, dzielżan, liliowiec, funkia, bergenia, barwinek, fiołek, ostróżka, czyściec, rojnik, rozchodnik, goździcznik, jastruń, astry i krwawnik.

Można również rozmnażać byliny o wiele szybciej i bez wykopywania rośliny macierzystej – przez sadzonki. W ten sposób można mnożyć: krwawnik, aster, rozchodnik, heliopsis, dzielżan, płomyk wiechowaty, nawłoć.

W kwietniu można sadzić na miejsca stałe: goździki brodate, naparstnice i malwy.

W kwietniu można też sadzić róże. Odkrywamy również zabezpieczone na zimę róże i odpowiednio je tniemy.

W okresie pękania pąków kwiatowych i ukazywania się czubków liści u drzew owocowych należy wykonać oprysk przeciw parchowi jabłoni i gruszy.