Krwawnik – Len – Nachyłek

KRWAWNIK

Krwawnik (Achillea), zwany też kichawcem, tworzy rośliny wysokie (do 120 cm) i płożące się. Udaje się na każdej, niezbyt ciężkiej glebie. Roślina ma koszyczki kwiatowe złożone z kwiatów języczkowych lub rurkowych, zebrane w gęste, złożone baldachogrona. Większość gatunków ma aromatyczny zapach. Nasiona wysiewa się w maju – czerwcu do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Wymaga pikowania. Na miejsca stałe wysadza się we wrześniu, w rozstawie 20X30 cm, na stanowisko słoneczne. Krwawnik wiązówkowaty (Achillea filipendulina), odmiana Parkers varietaet, jest wysoki (100-120 cm), kwiaty ma żółte, kwiatostany złożone, o średnicy powyżej 15 cm, liście pierzaste, szarozielone. Kwitnie od lipca do października. Stosuje się na rabaty bylinowe, skupiska, na kwiat cięty i do suchych bukietów.

LEN

Len trwały (Linum perenne) tworzy zwarte kępy licznych, cienkich łodyg, wysokości 40-60 cm, o wąskich liściach. Ma bardzo liczne, kształtne, niebieskie (rzadziej białe) kwiaty, które zamykają się około południa. Roślina kwitnie od czerwca do sierpnia. Nasiona wysiewa się do zimnego inspektu lub na rozsadniku od kwietnia od czerwca, a następnie przesadza na miejsce stałe, zachowując odległość między roślinami – 20-25 cm. Uprawia się go na glebie lekkiej, żyznej.

NACHYŁEK

Nachyłek wielkokwiatowy (Coreopsis grandiflora), zwany też ogniślepkiem, dorasta do wysokości od 30 do 90 cm. Łodygi wzniesione, rozgałęzione, liście lancetowate lub równowąskie. Koszyczki kwiatowe osadzone pojedynczo na długich szypułkach. Kwitnie od lipca do września. Służy do obsadzania rabat bylinowych, obwódek i na kwiat cięty. Nasiona wysiewamy w kwietniu – maju do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Wymaga pikowania. Na miejsca stałe wysadza się go w sierpniu – wrześniu, w rozstawie 25X30 cm. Udaje się na każdej, niezbyt ciężkiej, glebie, na stanowisku słonecznym lub w półcieniu. Odmiany: Badengold – wys. 90 cm, kwiatostany pojedyncze, o średnicy 9 cm, kwiaty złotożółte; Sonnenkind – wys. 40 cm, pokrój roślin zwarty, kwiatostany pojedyncze, o średnicy 4-5 cm, kwiaty cytrynowożółte, z obwódką brunatnoczerwoną u nasady; pełnokwiatowy Sunburst – wys. 60-80 cm, kwiatostany półpełne, kwiaty-złotożółte.