KLARKIA – KOCHIA – KOSMOS

KLARKIA

Klarkia (Clarkiapulchella), zwana też dzierotką, wyrasta do wysokości 60 cm. Ma ona pędy kwiatowe wiotkie, cienkie, liście skrętoległe, lancetowate o równym brzegu lub ząbkowane, kwiaty okazałe, osadzone pojedynczo w kątach liści na wierzchołku pędu. Nasiona wysiewamy w kwietniu lub w maju w rzędy odległe od siebie co 20-25 cm, siewki przerywamy, pozostawiając je w odległości 20-25 cm. Zakwita w 6-8 tygodni po wysiewie. Klarkię na kwiat cięty ścina się, gdy większość kwiatów w kwiatostanie jest całkowicie rozwinięta. Z odmian pełnokwiatowych godne polecenia są: Albatros – białe. Brillant – łososiowoszkarłatne, Dorothy – różowe, Feuergarbe -miedzianoszkarłatne, Lachskoenigin – łososioworóżowe, Orange-koenik – pomarańczowoszkarłatne, Schalachkoenigin – pomarań-czowoszkarłatne o odcieniu łososiowym.

KOCHIA

Kochia (Kochia Scoparia), mietelnik lub cyprysik letni, ma łodygi silnie rozgałęzione, wzniesione. Wyrasta do wysokości 80-120 cm, ma pokrój piramidalny. Cała roślina jest pokryta srebrzystymi włoskami. Liście ma równe, wąsko lancetowate. Ma zastosowanie jako roślina dekoracyjna, na niskie, strzyżone żywopłoty, do wysadzania pojedynczo i w grupach lub jako rośliny doniczkowe. Nasiona wysiewa się w kwietniu do zimnego inspektu lub w maju wprost do gruntu w rozstawie 30X50 cm. Rośnie dobrze na każdej dostatecznie wilgotnej glebie. Stanowisko słoneczne lub w lekkim półcieniu.

KOSMOS

Kosmos (Cosmos), nazywany też onętkiem lub ponętkiem, jest rośliną o łodygach wzniesionych, silnie rozgałęzionych. Najważniejszymi gatunkami uprawianymi w ogródkach są: Kosmos podwójnie pierzasty (Cosmos bipinnatus) i Kosmos siarkowy (Cosmos suphureus). Pierwszy z nich wyrasta do wysokości 120 cm, silnie się rozgałęzia, liście ma drobne, pierzastosieczne, kwiaty zebrane w koszyczki, zwykle pojedyncze, o jedwabistych płatkach Kwiaty brzeżne języczkowe, środkowe rurkowe, żółte. Kwiatostan duży, o średnicy 10-12 cm. Odmiany: Dazzler – karminowoczerwone, lśniące, Gloria – jasnoróżowe z purpurowoczerwoną plamą u nasady, Pinkie – jasnoróżowe.

Kosmos siarkowy, zwany też żółtym, wyrasta do wysokości 100 cm, silnie się rozgałęzia. Liście ma mniej sieczne niż wyżej podany, kwiatostany liczne, lecz mniejsze (średnica 4-5 cm). Odmiany: Sunset – kwiaty pomarańczowoszkarłatne, Lichterfest – mieszanka barw: żółtej, pomarańczowej i czerwonej, Fiesta – złotożółte z czerwonopomarańczowymi smugami na płatkach kwiatów języczkowych.

Kosmos wysiewa się w kwietniu w zimnym inspekcie lub wprost do gruntu w maju w odległości 40 cm. Zbyt gęste wschody należy przerwać. Kwitnie od lipca do października. Można go siać lub sadzić wzdłuż ogrodzeń lub w grupach. Najlepiej rośnie na glebach średnio żyznych i średnio wilgotnych; na żyznych słabiej kwitnie.