Kalina
Kalina (Viburnum) jest powszechnie znanym krzewem o liściach opadających na zimę lub zimotrwałych. Kwiaty ma zebrane w baldachy, owoce pestkowe najróżnorodniejszych barw. Mamy do wyboru kilka gatunków, z których na uwagę zasługuje kalina koreańska (Viburnum carlesii) – krzew o rozłożystych gałęziach. Cała roślina pokryta jest gwiaździstymi włoskami. Liście szerokojajowate, nierównomiernie ząbkowane, matowe, zielone, od spodu jaśniejsze. Kwiaty dość duże, białe, z zewnątrz różowe, silnie i przyjemnie, „narcyzowo” pachnące, zebrane w gęste, półkoliste kwiatostany; kwitnie w końcu kwietnia lub w maju. Owoce niebieskawo-czarne. Znosi dobrze półcień, ale jest nieco wrażliwa na mróz, dlatego należy ją sadzić w miejscach osłoniętych. Krzewem kwitnącym przed rozwojem liści jest kalina wonna (Viburnum fragrans). Krzew ten ma brązowe gałązki, liście spiczasto-eliptyczne, ostro ząbkowane, szorstkie, kwiaty o kształcie rurkowatym, barwy różowej, przechodzącej w białą, pachnącą, w wiechach. Kwitnie w końcu kwietnia i w maju. Ma odmianę karłową, którą można sadzić w małych ogródkach.
Lilak – bez
Lilak (Syringa) jest drzewem powszechnie znanym pod nazwą bez. Wprowadzona dla niego z języka obcego nazwa lilak, w celu odróżnienia go w języku polskim od bzowiny (Sambucus) nazywanej z kolei bzem, nie przyjęła się i Syringa nadal ogólnie zwany jest bzem.
Wśród bzów rozróżniamy gatunki i odmiany parkowe oraz formy ogrodowe odmian pojedynczo i pełnokwiatowych bzu pospolitego uszlachetnionego, uprawianego również na kwiat cięty. Kwiaty lilaków są barwy: białej, lilaróżowej, lila, ciemnopurpurowej, purpurowo-fioletowej, lilaczerwonej. Kwiaty pachną przyjemnie. Lilaki obficie kwitną, gdy rosną na glebie żyznej, ciepłej i z odpowiednią ilością wapna. Najlepsze jest dla nich stanowisko słoneczne. Po przekwitnięciu kwiatostany należy obcinać, aby nie tworzyły się nasiona, co osłabia rośliny i wpływa niekorzystnie na przyszłoroczne kwitnienie. Odmiany lilaka są zwykle okulizowane na siewkach, dlatego też trzeba usuwać odroślą korzeniowe. Ponieważ lilaki rozrastają się w potężne krzewy, trzeba je sadzić w odpowiednim miejscu, aby zbytnio nie ocieniały innych upraw. Warto sadzić tylko szlachetne odmiany, których jest dużo.