Kategorie
Krzewy

Kalina – Lilak

Kalina

Kalina (Viburnum) jest powszechnie znanym krzewem o liściach opadających na zimę lub zimotrwałych. Kwiaty ma zebrane w baldachy, owoce pestkowe najróżnorodniejszych barw. Mamy do wyboru kilka gatunków, z których na uwagę zasługuje kalina koreańska (Viburnum carlesii) – krzew o rozłożystych gałęziach. Cała roślina pokryta jest gwiaździstymi włoskami. Liście szerokojajowate, nierównomiernie ząbkowane, matowe, zielone, od spodu jaśniejsze. Kwiaty dość duże, białe, z zewnątrz różowe, silnie i przyjemnie, „narcyzowo” pachnące, zebrane w gęste, półkoliste kwiatostany; kwitnie w końcu kwietnia lub w maju. Owoce niebieskawo-czarne. Znosi dobrze półcień, ale jest nieco wrażliwa na mróz, dlatego należy ją sadzić w miejscach osłoniętych. Krzewem kwitnącym przed rozwojem liści jest kalina wonna (Viburnum fragrans). Krzew ten ma brązowe gałązki, liście spiczasto-eliptyczne, ostro ząbkowane, szorstkie, kwiaty o kształcie rurkowatym, barwy różowej, przechodzącej w białą, pachnącą, w wiechach. Kwitnie w końcu kwietnia i w maju. Ma odmianę karłową, którą można sadzić w małych ogródkach.

Lilak – bez

Lilak (Syringa) jest drzewem powszechnie znanym pod nazwą bez. Wprowadzona dla niego z języka obcego nazwa lilak, w celu odróżnienia go w języku polskim od bzowiny (Sambucus) nazywanej z kolei bzem, nie przyjęła się i Syringa nadal ogólnie zwany jest bzem.

Wśród bzów rozróżniamy gatunki i odmiany parkowe oraz formy ogrodowe odmian pojedynczo i pełnokwiatowych bzu pospolitego uszlachetnionego, uprawianego również na kwiat cięty. Kwiaty lilaków są barwy: białej, lilaróżowej, lila, ciemnopurpurowej, purpurowo-fioletowej, lilaczerwonej. Kwiaty pachną przyjemnie. Lilaki obficie kwitną, gdy rosną na glebie żyznej, ciepłej i z odpowiednią ilością wapna. Najlepsze jest dla nich stanowisko słoneczne. Po przekwitnięciu kwiatostany należy obcinać, aby nie tworzyły się nasiona, co osłabia rośliny i wpływa niekorzystnie na przyszłoroczne kwitnienie. Odmiany lilaka są zwykle okulizowane na siewkach, dlatego też trzeba usuwać odroślą korzeniowe. Ponieważ lilaki rozrastają się w potężne krzewy, trzeba je sadzić w odpowiednim miejscu, aby zbytnio nie ocieniały innych upraw. Warto sadzić tylko szlachetne odmiany, których jest dużo.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *