Jodła – Sosna

Jodła

Jodła (Abies) jest drzewem o cylindrycznej koronie, prostym, gładkim pniu i okółkowo, równomiernie rozłożonych gałęziach. Igły spłaszczone, najczęściej z jaśniejszymi paskami od spodu. Szyszki osadzone pionowo, rozpadające się po dojrzeniu.

Do małych ogródków można zalecić: jodłę balsamiczną (Abies balsamea nana) – odmianę karłową o pokroju kulistym, krzaczastym. Gałęzie szeroko rozstawione, sztywne; jodłę koreańską (Abies koreana) – jedną z najniższych jodeł. Rośnie bardzo powoli, ale już małe, jednometrowe drzewko zawiązuje bardzo oryginalne szyszki – przed dojrzeniem fioletowe, wyrasta do 5 m wysokości.

Sosna

Sosna (Pinus) jest drzewem o najbardziej zróżnicowanych formach i wymiarach. Igły pojedyncze osadzone są na gałązkach tylko u drzew młodych, natomiast u starszych po 2, 3 lub 5 wyłącznie na krótkopędach. Szyszki przeważnie duże, zwieszające się, z wyjątkiem limby nie rozpadające się po dojrzeniu.

Do nasadzeń w ogródkach można zalecić najniższą z sosen -sosnę górską, czyli kosodrzewinę (Pinus mugo), która w warunkach nizinnych przybiera bardzo zróżnicowane kształty – od nisko rozpostartego krzewu do drzewa utrzymanego w formie krzewiastej, osiągającego 20 m wysokości, a niekiedy nawet więcej. Rośnie nawet na piaskach.