Kategorie
Krzewy

Jeżyna

Jeżyna jest rośliną światłolubną. W miejscach zacienionych rośnie i owocuje bardzo słabo. Właściwe przygotowanie gleby przed sadzeniem oraz nawożenie w latach późniejszych stanowią gwarancję dobrego przyjęcia się roślin, bujnego wzrostu i obfitego plonowania. W czasie przygotowywania gleby należy usunąć wszystkie chwasty trwałe i zastosować nawożenie organiczne (obornik, kompost, torf, kora) – 5-10 kg na 1 m2, a także potasowo-fosforowe, w dawce 20-30 g siarczanu potasu i 30-50 g superfosfatu na 1 m2. Nawozy te rozsypujemy przed przekopaniem ziemi. Rośliny sadzimy 2-3 cm głębiej niż rosły poprzednio, w odstępach 2,5-3,0 m. Taki rozstaw umożliwi w przyszłości swobodne rozpinanie pędów w formie falistej lub sznurów poziomych. Najmniej miejsca będą zajmowały poszczególne krzewy prowadzone przy palikach o wysokości 2-3 m (rys.).

Rys.. Pędy jeżyny przywiązane do palika.

Wówczas jednoroczne pędy okręca się wokół palików i przywiązuje w kilku miejscach. Pędy dłuższe od palika można obciąć, a jeśli krzew ma niewiele pędów, można je zgiąć, owinąć wokół tego samego palika i skrócić w odległości 30-40 cm od ziemi. Praktyczniej jest wykonać rusztowanie złożone co najmniej z dwóch palików o wysokości około 2 m, wkopanych w odległości 1,5-2 m jeden od drugiego i połączonych dwoma lub trzema poprzecznymi listwami lub drutem. Pędy jeżyn rozpina się wówczas między tymi listwami i przycina kilka centymetrów nad najwyżej położoną. Można też pędy rozpinać na działce na ścianie altany.

Latem usuwamy część pędów wyrastających z szyjki korzeniowej, jeżeli jest ich więcej niż 5-6. Chronimy również wierzchołki pędów, przywiązując je do rusztowań. Jesienią, po zakończonym zbiorze owoców, usuwamy pędy dwuletnie, a jednocześnie przycinamy do wysokości rusztowania. Pędy boczne, rozgałęzienia na pędach głównych, skracamy w odległości 20-30 cm od nasady. Aby jednak pędy nam nie zmarzły w czasie zimy, powinny zostać jesienią położone na ziemi i przykryte słomą lub inną ściółką. Przynasadowa część grubszych pędów jest mało elastyczna i dlatego musimy uważać, aby ich nie złamać. Pędy jeżyn można obsypać warstwą ziemi grubości kilku centymetrów, jeżeli nie mamy materiału do okrywania.

Jeżynę bezkolcową możemy najłatwiej rozmnożyć przez odkłady wierzchołkowe. W tym celu, w sierpniu, zanim jeszcze owoce zaczną dojrzewać, w pewnym oddaleniu od krzewu (aby odkłady nie utrudniały zbioru owoców, a także w czasie ich wykopywania nie uszkodzić korzeni) robimy dołek o średnicy i głębokości ok. 20 cm. Napełniamy go ziemią kompostową, mieszaniną torfu z piaskiem, a nawet samym piaskiem. W podłożu robimy pionowy otwór, do którego wkładamy (na głębokość 7 cm) wierzchołek pędu, dociskamy wokół niego podłoże i podlewamy. Można też rozmnażać przez sadzonki zielne, cięte w początku lipca na dwuoczkowe odcinki i wsadzane do skrzyni z ziemią.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *