Jałowiec
Jałowiec (Juniperus) jest drzewem lub krzewem często płożącym się, o igłach szpilkowych bądź łuskowych. Nasiona w mięsistych okryw-kach – szyszko-jagodach o czarnej barwie, pokrytych sinym nalotem. Wytrzymały na mróz i suszę, nie znosi terenów podmokłych.
Do wyboru mamy kilka gatunków, z których do małych ogródków można zalecić: jałowiec pospolity (Juniperus communis) – charakteryzuje się korą włóknistą, cienką, brązowoszarą, łuszczącą się cienkimi pasmami. Igły wąsko-stożkowate, długości 1,5-2 cm, kłujące, z białym paskiem na całej długości. Dobrze rośnie na glebach lekkich, piaskach. Na uwagę zasługują odmiany: Cracovia – o pokroju kolumnowym, krótkich igłach i zwisających końcach gałązek, Repanda -karłowata, „przysadzista” o okrągłym, płaskim kształcie; gęstym, grubym, niekłującym, szarozielonym igliwiu, Stricta – piramidalna, tworząca gęste, wąskie kolumny.
Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) – krzew niski, rozpostarty, o długich, gęstych gałęziach. Są też okazy o krótkich igłach, a także łuskowate, o zielonomodrym lub zielonostalowym zabarwieniu. Na polecenie zasługuje jego odmiana Douglasii, która jest niska, o pędach pełzających, pokrytych igiełkami o stalowym zabarwieniu. Druga odmiana – Glauca – modra, wzrost do 30 cm, płożąca się, łuski ostro zakończone, wyraźnie modro zabarwione. Szybko rośnie.