Hortensja – Irga – Jaśminowiec

Hortensja

Hortensja (Hydrangea) jest krzewem o zróżnicowanym wzroście i tak np. hortensja drzewiasta jest wysokim krzewem o liściach spiczasto–owalnych, ząbkowanych, żywozielonych, od spodu jasnozielonych. Kwiaty umieszczone są w baldachowiechach, białe; kwitnie w lipcu lub sierpniu. Niskim krzewem (około 1 m wysokości) jest hortensja ogrodowa. Ma ona pędy proste i grube, liście długości do 15 cm, grubo piłkowane, kwiaty duże, niebieskie lub różowe, zebrane w duże kwiatostany, półkuliste lub nieco spłaszczone. Kwitnie w lipcu -sierpniu. Jest nieco wymagająca pod względem gleby, potrzebuje pielęgnacji i zabezpieczenia na zimę. Zaleca się kopczykowanie i nakrywanie suchymi liśćmi. Na wiosnę wskazane jest skrócenie pędów.

Irga

Irga (Cotoneaster) jest dekoracyjnym krzewem dzięki owocom o różnych barwach – czerwonej w różnych odcieniach, brązowo–karminowo-szkarłatnej, czarnej. Liście są całobrzegie, u niektórych gatunków zimotrwałe. Kwiaty drobne, białe lub różowe, pojedyncze lub w wielokwiatowych baldachogronach. Owoce kuliste, drobne, mączyste. Istnieje wiele gatunków irg, dlatego mogą mieć różne zastosowanie. Na jesieni liście zabarwiają się pięknie od koloru żółtego do czerwonego. Mają duże wymagania glebowe i najlepiej rosną w miejscach słonecznych. Są gatunki o szeroko rozpostartych, poziomych pędach (Cotoneaster horizontalis). Irgi wyższe mogą być stosowane na żywopłoty, dobrze znoszą cięcie.

Jaśminowiec

Jaśminowiec (Philadelphus) jest powszechnie znanym krzewem (mylnie zwany jaśminem). Jest on ozdobny dzięki pięknym, pachnącym, białokremowym kwiatom, które są pojedyncze lub półpełne bądź pełne. Są też gatunki o kwiatach bezwonnych. Najbardziej znanym gatunkiem jest jaśminowiec Lemoine’a, który ma białokremowe kwiaty, mocno pachnące. Mają one średnicę 3-4 cm, zebrane są po 3-7 w grona. Kwitnie w czerwcu – lipcu. Jego odmiany różnią się wielkością kwiatów i kształtem (są też o kwiatach pełnych). Krzew ten jest mało wybredny; rośnie równie dobrze w półcieniu, jak i na stanowisku nasłonecznionym. Mając mało miejsca, można posadzić odmiany niskie, jak np. Dame Blanche lub Erectus.