Grudzień w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika

Grudzień w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika.

W grudniu, ostatnim miesiącu roku kalendarzowego, w sprzyjających warunkach i przy dobrej organizacji pracy, przygotowujemy działkę lub nasz ogródek do zimowego spoczynku tak, aby wszystkie prace do końca roku były zakończone. Jeżeli dotychczas nie zdążyliśmy, to teraz powinniśmy jeszcze wykonać następujące prace (jeżeli ziemia nie zamarzła i daje się uprawiać):

– przekopać ją głęboko, pozostawiając na zimę w tak zwanej ostrej skibie (bez wyrównania i zagrabienia);

– jeżeli stwierdzimy, że jest to potrzebne (możemy to ustalić za pomocą kwasomierza), musimy wykonać zabieg wapnowania;

– przygotować zagon na przyszłoroczny rozsadnik i przykryć go łętami;

– wysiać marchew, pietruszkę, koper na wcześniejszy zbiór przyszłoroczny;

Po zamarznięciu wierzchniej warstwy gleby:

– przyrzucić lekko zagony warzyw do zbioru zimowego: roszponki, sałaty zimowej, pietruszki naciowej, szpinaku;

– grubszą warstwą materiału izolacyjnego (łęty, słomiasty obornik, liście) przykryć zagon przeznaczony na rozsadnik, ziemię w skrzyni inspektowej, miejsca przeznaczone do upraw w przyszłym roku pod tunelami foliowymi, pryzmę kompostową oraz dołowane w ogródku pory.

Do najważniejszych prac w tym okresie poza wyżej wymienionymi będzie należało przygotowanie drzew i krzewów do zimowania.

Trzeba również zabezpieczyć na zimę truskawki, poziomki, jeżyny bez kolców i byliny. Przed nadejściem mrozów warto te rośliny okryć słomą, liśćmi lub suchymi łętami.

Tam gdzie do ogródka mają dostęp zające i dzikie króliki, musimy zabezpieczyć pnie drzew specjalnymi siatkami lub innymi osłonami.

Drzewom owocowym, a szczególnie jabłoniom i gruszom karłowym zagrażają również drobne gryzonie, jak: myszy, norniki i karczowniki. Gryzonie te zjadają korę z nasady pnia i grubych korzeni, u drzew karłowych obcinają i zjadają korzenie. Szkodniki te trzeba niszczyć przez wykładanie zatrutego ziarna. Nie należy jednak kłaść zatrutego ziarna na otwartej przestrzeni, ale w różnych zakamarkach, w budkach, altanach lub przy drzewach i przykrywać odrobiną chwastów lub gałązek.

Przed zimą warto także pomyśleć o naszych sprzymierzeńcach w walce ze szkodnikami – o ptakach. Przygotujmy dla nich odpowiednie karmniki i nie zapominajmy dokarmiać, gdy spadnie śnieg.