GROSZEK PACHNĄCY

GROSZEK PACHNĄCY

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus) ma pędy wiotkie, cienkie, długości 1-2 m, czepiające się podpór za pomocą wąsów osadzonych na końcówkach liści. Jest więc rośliną pnącą i nadaje się do okrywania niskich ogrodzeń i tworzenia zasłon. Zazwyczaj jednak groszek jest uprawiany na kwiat cięty. Kwiaty groszku odznaczają się lekką, „motylkową” budową, zebrane są w grona po 4-10 sztuk, osadzone na długich szypułkach, o barwach żywych, często dwubarwne lub z delikatnymi prążkami, silnie pachnące. Groszek kwitnie od czerwca do września. Nasiona wysiewamy w połowie kwietnia, najczęściej w rzędy – po 2-3 nasiona w odstępach co 8 cm. Aby przyspieszyć jego kwitnienie, możemy wysiać po kilka nasion do doniczek już w marcu, a w końcu kwietnia rozsadzić roślinki do gruntu, wyjmując je z doniczek wraz z całą bryłą ziemi, aby nie uszkodzić ich korzeni. Groszek wymaga stanowiska słonecznego, ziemi żyznej, głęboko uprawionej. Rośliny będą silniejsze i bardziej się rozkrzewią, jeśli uszczkniemy im główny pęd na wysokości 10-15 cm. Zasilanie roślin rozcieńczoną gnojówką oraz usuwanie przekwitłych kwiatów (bardzo ważne!) wpływa dodatnio na kwitnienie, jak również na przedłużenie jego okresu.

Uprawia się u nas następujące rasy i odmiany:

Lathyrus odoratus cuthbertson floribunda – wys. 100 cm, rasa groszków silnie rosnących, o dużych kwiatach (średnica 4-5 cm), z płatkami nieco pofalowanymi. Kwiaty osadzone są po 4-7 na szypuł-kach o długości 40-50 cm.

Rozróżniamy tu odmiany: Astrid – kwiaty jasnolawendowe, Coline – jasnowiśniowe o odcieniu szkarłatnoczerwonym, Daisy -białe, Evelyn – jasnołososiowe o odcieniu różowym, Frank G. – jasnolawendowe o odcieniu różowym. Flora – jasnokarminoworóżowe, Jimmy – szkarłatne, Lois – różowe, Peggy – ciemnolawendowe z domieszką fioletu, Ruth – ciemnoróżowe, Tommy – niebieskie.

Lathyrus odoratus multiflorus giganteus – wys. 100 cm, wcześnie zakwitające o dużych kwiatach, osadzonych po 5-10 na długich, sztywnych szypułkach kwiatowych – do 40 cm długości. Odmiany: Carmen – kwiaty karminoworóżowe. Gloria – ciemnoróżowe. Grace – lawendowe, June – wiśnioworóżowe, Lily – białe, Marylin – wiśniowoszkarłatne, Susie – jasnołososiowe z domieszką różu, Vicki -łososiowowiśniowe w odcieniu różowym.

Lathyrus odoratus praecox – wys. 100-120 cm, rasa groszków kwitnących wcześnie. Kwiaty średniej wielkości o średnicy 4,5 cm, po 4-5 na szypułkach kwiatowych o długości 20-35 cm. Odmiany: Atraction – kwiaty różowe, Bright Light – pomarańczowoszkarłatne, Cascade – białe, Mariner – niebieskie, Wancynell – ciemnołososiowe z odcieniem różowym, Shirley Temple – jasnoróżowe, Vulcan -szkarłatne.

Lathyrus odoratus royal – wys. 100 cm o dużych kwiatach (średnica 6-7 cm) osadzonych po 6-7 na szypułkach o długości 30-40 cm. Odmiany: od białych do ognistoczerwonych i szkarłatnych.

Lathyrus odoratus Spencer – wys. 100- 120 cm, o dużych kwiatach (średnica 4-5 cm), często o płatkach sfalowanych, osadzonych po 4-5 na szypułce długości 40 cm. Odmiany: Ambition – kwiaty lawendoworóżowe, Burpees White – białe, Charming – wiśnioworóżowe, Grand Slam – jasnoszkarłatne, Huntsman – szkarłatne, Mollie – wiśniowoszkarłatne, Monty – różowe, Mrs. R. Bolton -jasnoróżowe, Reflection – jasnoniebieskie, Ruffled Rose – różowe, Ruffled White – białe, Smiles – łososioworóżowe, Welcome – szkarłatno-pomarańczowe.