Goździk

GOŹDZIK

Goździk (Dianthus Caryophyllus) występuje w wielu gatunkach -zarówno wieloletnich, jak i rocznych. Z tych ostatnich najbardziej godny polecenia, jak również szczególnie łubiany, jest goździk wielkokwiatowy rasy Szabo (Chabaud). Goździki te wyrastają do wysokości 50 cm, łodygi mają kanciaste, wzniesione, rozgałęzione, liście wąskie na całej długości, lancetowate, pokryte szarym, woskowym nalotem. Kwiaty mają duże, pełne, osadzone pojedynczo lub po kilka na długich pędach, silnie pachnące. Brzegi płatków są ząbkowane, kielich cylindryczny, zielonkawy.

Nasiona goździków wysiewamy do skrzynek lub do ciepłego inspektu w lutym lub w marcu. Siewki rozsadzamy do półciepłego inspektu, a po ostatnich wiosennych przymrozkach wysadzamy do gruntu w rozstawie 25X30 cm – na przygotowany przedtem zagon. Goździki te zaczynają kwitnąć po 6 miesiącach od wysiewu – wysiane więc w lutym zaczynają kwitnąć w lipcu i kwitną do późnej jesieni.

W czasie wzrostu goździki wymagają odpowiedniej pielęgnacji, która polega na systematycznym podlewaniu – raczej rzadszym lecz obfitszym, wietrzeniu w czasie uprawy w inspektach oraz odchwaszczaniu. Goździki wymagają też ziemi żyznej, głęboko uprawionej i słonecznego stanowiska. Aby uzyskać ładne, duże kwiaty, na długich i prostych łodygach, musimy dodatkowo jeszcze wykonać kilka zabiegów uprawowych. Pierwszym z nich jest palikowanie poszczególnych roślin lub rozpięcie siatki nad zagonem. Wynika to z właściwości goździków, które krzewią się i rozgałęziają. Palikowanie polega na przywiązywaniu poszczególnych pędów rośliny do kołków. Lepsze efekty daje rozciągnięcie między roślinami siatki na wysokości 20 cm nad ziemią. Siatkę taką możemy sami zrobić z drutu i sznurka (wzdłuż zagonu – drut, w poprzek – sznurek). Uprawiane w ten sposób goździki będą miały pędy wyprostowane i skierowane ku górze. Drugą czynnością pielęgnacyjną jest łuskanie pąków kwiatowych. Goździki na szczytach pędów wykształcają kilka pąków kwiatowych. Jeżeli pozostawimy na pędzie wszystkie pąki, będą zakwitały kolejno, ale mniejszymi kwiatami i często z pękniętym kielichem. Dlatego, aby uzyskać ładne goździki gruntowe, powinniśmy na każdym pędzie pozostawić tylko jeden, najsilniej wykształcony pąk kwiatowy, pozostałe zaś usunąć w jak najwcześniejszym stadium rozwoju. Najprościej czynność tę wykonać paznokciem. W sprzedaży znajdują się następujące odmiany: Aurora – łososioworóżowe, Etincelant -lśniąco szkarłatnoczerwone, Jeanne Dionis – białe, La France – jasnoróżowe. La Perle – jasne, różowoliia, Legion dhonneur – ceglasto-czerwone, Marie Chabaud – żółte, Reine Ros vif – jasnoróżowe.