Gipsówka trwała – Nawłoć

GIPSÓWKA TRWAŁA

Gipsówka trwała (Gypsophila), zwana też łyszczec, ma gatunki o wzroście wysokim i niskim. Najwartościowsze są odmiany łyszczca wiechowatego (Gypsophila paniculata) wysokiego. Jest to bylina kra* jowa wysokości do 100 cm, o charakterystycznym dla gipsówek kulistym pokroju. Kwiaty ma białe, bardzo drobne i niezwykle liczne. Kwitnie w czerwcu – lipcu. Cała roślina pokryta jest szarym nalotem woskowym. Odmiana Bristol Fairy ma kwiaty białe, pełne, pędy wiotkie tak, że wymagają podpór. Rosenschleier ma wysokość 40 cm, kwiaty pełne, jasnoróżowe.

Łyszczec rozesłany (Gypsophila repens) osiąga wysokość 10 cm, kwiaty ma białe i kwitnie od czerwca do sierpnia. Jej odmiana Rosea ma kwiaty jasnoróżowe, a Lechtworth – ciemnoróżowe. Gatunki niskie, kobiercowe sadzi się w ogródkach skalnych i na rabatach, wysokie – na rabatach, w grupach i pojedynczo, używa się ich na kwiat cięty.

Łyszczec można rozmnażać przez siew, podział starszych egzemplarzy i sadzonkowanie. Należy on do roślin bardzo wytrzymałych na niekorzystne warunki glebowe. Rośnie dobrze na glebach wapiennych.

NAWŁOĆ

Nawłoć, (Solidago) zwana polską mimozą, pod względem wysokości jest bardzo zróżnicowana, od 15 do 200 cm. Łodygi ma wzniesione, liście skrętoległe, całobrzegie lub ząbkowane, koszyczki kwiatowe bardzo drobne, w różnych odcieniach koloru żółtego, zebrane w wiechokształtne grona. Kwitnie od lipca aż do listopada. Rozmnażana jest wiosną przez podział i z sadzonek. Odmiany karłowe sadzi się w odstępach 30-40 cm, wysokie – 50-80 cm. Po przekwitnięciu należy ścinać kwiatostany, aby nie dopuścić do samosiewów, które zachwaszczają teren. Nawłocie są niewybredne, wytrzymałe na mróz i bujnie rosną.