Kategorie
Drzewa

Formowanie koron wiśni do mechanicznego zbioru owoców

Formowanie koron wiśni do mechanicznego zbioru owoców.

W Ameryce i w niektórych krajach europejskich aż 80% owoców wiśni zbieranych jest przez otrząsanie. Do tego celu formowane są drzewa pienne mające koronę na wysokości 80-100 cm od ziemi. Koronę na tej wysokości nie trudno jest uformować u odmian silnie rosnących takich jak Kerezer lub Montmorency. W naszych sadach sadzi się jednak głównie odmiany słabo rosnące, głównie Lutówkę, która szczepiona na antypce daje drzewa krzaczaste i mało odpowiednie do wyprowadzenia formy piennej. Uzyskanie formy piennej wymaga wiele wysiłku i na skutek intensywnego cięcia opóźnia owocowanie drzew. Konieczność mechanizacji zbioru owoców wiśni może jednak zmusić sadowników do formowania drzew piennych W takim przypadku formowanie drzew należałoby zacząć już szkółce. Trzeba już w pierwszym roku po okulizacji uszczykiwać rozgałęzienia boczne, aby pobudzić w ten sposób wzrost przewodnika na długość. Następnie trzeba w sierpniu usunąć te pędy na gładko Postępując w ten sposób otrzymamy wysokie okulanty, które łatwo będzie formować dalej w sadzie (rys.).

Rys. W celu uzyskania wysokopiennych wiśni do zbioru mechanicznego owoców już w szkółce trzeba uszczykiwać dolne pędy.

Zrozumiałe jest, że drzewka formowane już w szkółce muszą być odpowiednio droższe od drzewek nie formowanych.

Po posadzeniu do sadu okulanty takie trzeba przycinać na wysokości 100—120 cm od ziemi. Przy każdym drzewku trzeba ustawić palik i do niego przywiązać przewodnik. Po przycięciu przewodnika pojawiają się na nim rozgałęzienia boczne. Wybieramy 3—4 z nich dla utworzenia konarów, a pozostałe uszczykujemy w okresie lata. Pędy wybrane na konary trzeba odgiąć do położenia poziomego za pomocą klamerek.

W drugim roku znowu pozostawiamy 3—4 pędy na konary, usuwając nadmiar pędów (rys.).

Rys. Formowanie korony wiśni do mechanicznego zbioru owoców; zostawiamy tylko po 3 pędy w dwóch okółkach.

Do zbioru mechanicznego potrzebne są bowiem drzewa z ograniczoną liczbą konarów najlepiej 6-8 (rys.).

Rys. Korona wiśni do mechanicznego zbioru owoców powinna mieć wysoki pień i 6—8 konarów.

Ograniczona liczba konarów ułatwia zakładanie wibratora przy otrząsaniu owoców. Można uformować korony z dowolną liczbą konarów, lecz wówczas przed przystąpieniem do zbioru mechanicznego, trzeba wiosną część konarów wyciąć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *