Kategorie
Drzewa

Formowanie koron szpalerowych wiśni

Formowanie koron szpalerowych wiśni.

Szpaler swobodny można formować bez rusztowań przyginając i przywiązując pędy do szpilek wbitych w ziemię pod drzewami lub do poziomych drutów rozciągniętych na wysokości 40 cm nad ziemią, wzdłuż rzędu.

Po posadzeniu jednorocznych okulantów do sadu należy je pod-krzesać do wysokości około 50 cm. Jeśli w miejscu skąd mają wyrastać konary znajdziemy pędy boczne, to zostawiamy 2 lub 4 z nich, rosnące w linii rzędu. Pędy te lekko skracamy, a przewodnik przycinamy na wysokości 50 cm powyżej ostatniego pędu. Przy braku rozgałęzień bocznych przewodnik tniemy na wysokości 70 cm od ziemi. W okresie wczesnego lata można zakładać na przewodnik klamerki w celu poprawienia kątów rozwidleń, ale nie są one bezwzględnie wymagane. Klamerki nieco ułatwiają dalsze formowanie. W drugim roku. po posadzeniu pędy boczne rosnące w linii rzędu przyginamy do położenia poziomego i przywiązujemy do szpilek lub poziomych drutów. Nadmiar pędów usuwamy. Przewodnik należy skrócić w przypadku gdy przekracza on długość 50 cm mierzoną od najwyższego rozgałęzienia bocznego.

W trzecim i czwartym roku przyginamy kolejne pędy, podobnie jak w drugim roku, prowadząc koronę do wysokości około 2 m (rys.).

Rys. Przyginanie pędów podczas formowania korony szpalerowej wiśni.

Po zakończeniu formowania przewodnik należy przygiąć poziomo lub usunąć.

Obecnie zarysowują się dwie możliwości otrząsania owoców wiśni z drzew niskopiennych. Dzięki preparatowi Ethrel można otrząsać owoce ręcznie. Ethrel ułatwia oddzielanie się owoców od pędów. Po opryskaniu drzew owoce można otrząść w 7 dni później na ramę chwytną podłożoną pod koronę.

Prowadzi się również prace konstrukcyjne nad kombajnem zbierającym owoce w sadzie szpalerowym. Jest nadzieja, że za kilka lat kombajn taki będzie dostępny dla dużych sadów wiśniowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *