Floks

FLOKS

Floksy (Phlox), zwane też płomykami w praktyce ogrodniczej dzieli się na dwie grupy: floksy wysokie i floksy niskie. Te pierwsze wyrastają do wysokości 40-140 cm, kwitną od czerwca do września, mają zastosowanie na rabaty jednorodne, grupy, szpalery oraz na kwiat cięty. Floksy niskie mogą mieć zastosowanie jako rośliny kobiercowe, na stanowisku słonecznym i w półcieniu, na rabatach i w ogródkach skalnych. Wysokość do 20 cm. Kwitną w kwietniu – maju lub maju -czerwcu.

Floksy rozmnażane są przez podział i sadzonki. Dokonując podziału, odrzuca się środkowe, zdrewniałe części kęp. Sadzonki tnie się ze zdrowych roślin 2-3-letnich, przy czym długość sadzonki nie powinna przekraczać 8-10 cm. Można je też rozmnażać z sadzonek korzeniowych. Floksy wymagają gleby żyznej. Im gleba żyźniejsza, tym okazalszy jest wzrost i kwitnienie, i większa odporność na choroby. Dla wywołania obfitszego kwitnienia zaleca się uszczykiwanie pędów przed pojawieniem się pierwszych pąków kwiatowych i wycinanie przekwitłych części łodyg – przedłuży to okres kwitnienia. W dobrej, żyznej ziemi, przy corocznym zasilaniu, floksy mogą rosnąć 10-15 lat.

Z grupy floksów wysokich uprawiane są następujące gatunki:

Floks Arendsa – jest to mieszaniec wysokości 30-70 cm, kwiaty ma w odcieniach: lila, niebieskim, białym, kwitnie od czerwca do sierpnia, zależnie od przycięcia. Spośród odmian na uwagę zasługują: Hanna – wys. 50-60 cm, purpuroworóżowe; Hilda – wys. 60 cm, białe z różowym oczkiem; Charlotte – wys. do 60 cm, kwiaty białolila z oczkiem ciemnolila.

Floks wiechowaty (Phlox paniculata) wys. 50-140 cm, zależnie od odmiany. Dzięki ogromnej skali barw (od białej, poprzez jasne odcienie do jaskrawoczerwonych i wreszcie ciemnofioletowych) można tworzyć ciekawe kompozycje rabatowe. Z odmian ciekawszych można wymienić Aida – wys. 50 cm, kwiaty piwoniowopurpurowe, kwitnie od początku lipca; Europa – wys. 100 cm, kwiaty białe z czerwonym oczkiem.

Floks szydlasty (Phlox subulata) niski – wytwarza kobierce wysokości 10 cm. Pędy silnie rozgałęzione, płożące się. Liście równowąskie lub igiełkowe, silnie owłosione. Kwiaty w jasnych odcieniach, różowe, lila i białe. W czasie kwitnienia (kwiecień – maj) całkowicie pokrywają rośliny. Odmiana botaniczna Nivalis ma kwiaty większe, białe.

Floks kanadyjski (Phlox divaricata) niski – wyrasta do 25 cm i ma liście owalne, kwiaty pachnące, niebieskolila, czerwone, białe.