ESZOLCJA KALIFORNIJSKA – POZŁOTKA

ESZOLCJA KALIFORNIJSKA – POZŁOTKA

Eszolcja kalifornijska (Eschscholtzia californica), zwana również pozłotką lub makiem kalifornijskim, osiąga wysokość od 20 do 40 cm. Liście ma pierzastodzielne, sinawoniebieskie, łodygi miękkie, często ścielące się po ziemi, kwiaty osadzone pojedynczo na długich szypuł-kach, w kształcie podobne do maku, w kolorach: żółtym, pomarańczowym i czerwonawym. Otwierają się tylko w dni słoneczne. Istnieją odmiany o kwiatach półpełnych i pełnych. Nasiona wysiewamy w kwietniu-maju lub we wrześniu wprost do gruntu, gdyż nie znosi ona przesadzania. Stosując siew gęsty, należy przerwać rośliny po wzejściu, zostawiając je co 20-25 cm jedna od drugiej. Wysiana wiosną -kwitnie przez lipiec i sierpień, wysiana jesienią – zakwita już pod koniec maja. Wymaga gleb lekkich, suchych, piaszczystych. Lubi stanowisko słoneczne. Eszolcji używa się na rabaty i kwietniki. Jest ona również bardzo dekoracyjna w wazonach jako kwiat cięty, ale jak wszystkie kwiaty z rodziny makowatych szybko więdnie po ścięciu. W celu dłuższego ich utrzymania należy przed wsadzeniem do wazonu jeszcze raz łodygi przyciąć, zanurzyć na kilka sekund w ciepłej wodzie lub potrzymać nad płomieniem i szybko wstawić do wody.

Z bardziej znanych odmian można wymienić: Feuerkoenig – czerwona, Golden Glory – złotożółta. Wisienka – wysokość 40-45 cm, kwiaty o średnicy 3-5 cm, barwy jasnopomarańczowoczerwonej (PRO).

FASOLA WIELOKWIATOWA

Fasola wielokwiatowa (Phasolus multiflorus) jest doskonałą rośliną do okrywania ogrodzeń, obsadzania altan, werand, murków, balkonów. Podobna jest do fasoli zwykłej, jadalnej szparagowej tyczkowej, lecz ma większe kwiaty, ceglastoczerwone, ciemnoczerwone, biało-czerwone, rzadziej białe. Pędy jej wyrastają do długości 3-4 m, owijają się wokół podpór. Rośnie szybko, wymaga gleby żyznej, zasobnej w wapno, stanowiska słonecznego lub lekkiego półcienia. Sieje się ją w drugiej dekadzie maja, gdyż mogą ją zniszczyć nawet niewielkie przymrozki. Zakwita w 6 tygodni po wysiewie; kwitnie do września. Wysiewa się ją w rzędy odsunięte od ogrodzenia o około 10 cm. Nasiona umieszcza się po 2-3 co 15 cm.