Dzwonek ogrodowy

DZWONEK OGRODOWY

Dzwonek ogrodowy (Campanula medium), zwany kołpakiem, wyrasta do wysokości 40-90 cm i jest uprawiany na rabatach, w skupinach i na kwiat cięty. Rośliny charakteryzują się wzniosłym, piramidalnym pokrojem i sztywnymi łodygami. Liście są niewielkie, ząbkowane, dolne tworzą rozetę. Kwiaty, zebrane w znacznych rozmiarów szczytowe grona, są duże i mają kształt dzwonków. Mogą być pojedyncze lub półpełne, o barwach: fioletowej, niebieskiej, liliowej, różowej i białej. Kwitną w czerwcu, lipcu i sierpniu następnego roku po wysiewie. Nasiona wysiewa się w maju lub czerwcu do zimnego inspektu lub na rozsadniku. Gdy siewki mają 3-4 liście, pikujemy je na przygotowane poletka rozsadnika, w rozstawie 4X5 cm, a w pierwszych dniach września przesadzamy na miejsca stałe, w rozstawie 30X50 cm. Na zimę należy rośliny te lekko przykryć. Dobrze rosną na stanowisku słonecznym, osłoniętym, na glebie żyznej i wilgotnej.

W sprzedaży znajdują się formy: dzwonek niski, o barwach: białej, różowej, niebieskiej i fioletowej, pojedynczokwiatowy; wysoki, o wys. 90 cm, w barwach: białej, niebieskofioletowej, różowej; kielichowy, o wys. 80 cm, kielich kwiatowy duży, rozwarty, u nasady tworzy jakby podstawkę dla szerokiej korony, o takiej samej barwie, jak kielich kwiatów: biały, fioletowolila, różowy.

Dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia) ma łodygi sztywne, wzniesione do góry, krótko owłosione, liście lancetowate, wąskie, błyszczące. Kwiaty zebrane w długie, skąpokwiatowe grona, wzniesione, jasnoniebieskie lub białe, o koronie zbudowanej ze zrośniętych płatków, płatki na końcach wcięte, wolne. Kwiaty pojedyncze i półpełne. Wysokość roślin 75 cm. Lubi glebę przepuszczalną, suchą, piaszczysto-gliniastą, stanowisko słoneczne.