Czerwiec w ogrodzie – Kalendarz ogrodnika
W początku czerwca wysiewamy wprost do gruntu wczesne odmiany ogórków oraz odmianę korniszonową Mikor – na późniejszy zbiór do bezpośredniego spożycia, na przetwory. Można współrzędnie z ogórkami, po bokach zagonu, wysiewać kukurydzę.
W pierwszej połowie czerwca na rozsadniku lub w zimnym inspekcie możemy wysiewać: sałatę kruchą, kalafiory w odmianach wczesnych, endywię zimową, jarmuż, brukiew żółtą Wilhelmsburską. Jednocześnie wysadzamy pomidory na późniejszy zbiór. Również w tym czasie wysadza się do gruntu: paprykę, oberżynę, melony, kawony – w miejscach zacisznych i nasłonecznionych lub do opróżnionych skrzyń inspektowych. Amatorzy pierścieniaka mogą zakładać teraz grzędy i sadzić grzybnię tego grzyba, uprawianego na słomie.
W końcu tego miesiąca wysiewa się do gruntu rzodkiew zimową czarną (Murzynkę). Na rozsadniku wysiewa się kalarepę późną (Goliat Biała i Niebieska Masłowa). Do gruntu wysiewa się: jarmuż, brukselkę, brokuły.
W czerwcu zbiera się już pierwsze plony z upraw sadowniczych -truskawki, poziomki i czereśnie. Do podstawowych zabiegów należy w tej części ogródka ściółkowanie międzyrzędzi truskawek – najlepiej czarną folią, słomą, grubym papierem, wiórami, aby dojrzewające owoce nie dotykały ziemi. Ściółkowanie, jak już zaznaczono, zabezpiecza glebę przed parowaniem i zwiększa ilość wilgoci w okresie, gdy rośliny mają największe zapotrzebowanie na wodę, tj. w czasie formowania i wzrostu owoców.
Chcąc odstraszyć od czereśni ptaki, chętnie zjadające owoce, zawieszamy w kilku miejscach górnej części korony 2-3 butelki lub puszki blaszane, względnie przytwierdzamy wiatraczki lub inne przedmioty, które poruszane wiatrem powodują dużo hałasu, lub dają odblask płoszący ptaki. Mniejsze drzewa można osnuć sznurkami lub nićmi.
Na poszczególnych drzewach przecinamy opaski przytrzymujące zrazy, by nie wrzynały się w korę. Jednocześnie umocowujemy jeszcze nie dość zrośnięte zrazy specjalnymi podpórkami. Wyrastające na przeszczepionej gałęzi, najbliżej miejsca szczepienia, pędy, tzw. wilki, należy usuwać, a dalsze uszczykiwać, aby zbytnio nie wydłużały się i nie cieniowały szczepów.
Pod koniec tego miesiąca bardzo silnie rosnące pędy niektórych odmian jabłoni skracamy od 1/4 do 1/3 długości.
W pierwszej dekadzie czerwca zasilamy drzewa i krzewy owocowe drugą dawką nawozów mineralnych. W ostatnich zaś dniach tego miesiąca przeprowadzamy przerzedzanie zawiązków owocowych na jabłoniach i gruszach, przyjmując zasadę, żeby na każdy pozostawiony owoc przypadało 40-50 liści.
Prowadzimy w dalszym ciągu walkę z parchem i mączniakiem, stosując opryski odpowiednimi preparatami, przeciętnie co dwa tygodnie.
Czerwiec jest najlepszym miesiącem siewu najpopularniejszych roślin ozdobnych dwuletnich: stokrotek, niezapominajek, bratków, goździków rasy Grenadin i brodatych, malw i naparstnic oraz dzwonków.
W czerwcu nawozi się głównie konwalie, mieczyki, róże, złocienie i wszystkie kwiaty jednoroczne.
W tym miesiącu można też dokonywać podziału bylin, które już przekwitły, takich jak: płomyk wiechowaty, krwawnik, rozchodnik oraz niskie odmiany astrów, ostróżki, omiegi, wilczomlecz. Nadal można jeszcze sadzić mieczyki.