Cięcie mutantów krótkopędowych z grupy Red Delicious i Mclntosh

Cięcie mutantów krótkopędowych z grupy Red Delicious i Mclntosh

W naszych sadach uprawiane są jabłonie krótkopędowe pochodzące od odmiany Red Delicious (Starkrimson) i Mclntosh (Macspur). Są to z natury drzewa małe, wolno rosnące. Konary mają sztywne, słabo rozgałęzione, pokryte obficie krótkopędami. W okres owocowania wchodzą wcześnie i owocują obficie. Drzewa z tej grupy nie wymagają silnego cięcia. Mieszczą się dobrze w sadzie zarówno w rozstawie 6X4 m jak i przy większym zagęszczeniu. Mutanty pochodzące od odmiany Red Delicious tworzą korony wysmukłe i dosyć wysokie. Już w okresie formowania drzew pędy powinny być przyginane, aby nadać koronom kształt rozłożysty. Jeśli pędy nie były przygięte w odpowiednim czasie, to trzeba korygować kształt koron później, w okresie pełnego owocowania. Konieczne jest usunięcie wierzchołka do wysokości 3,0 m i przycięcie górnych konarów nad odgałęzieniem skierowanym na zewnątrz korony. Na drzewach kilkuletnich można nadać konarom położenie bardziej poziome przez rozporki wstawiane między przewodnik i konary. Rozporki długości około 80 cm wykonujemy z listewek wbijając na końcach 3 cm gwoździe bez łebków.

Mutanty krótkopędowe pochodzące od odmiany Mclntosh nie stwarzają większych kłopotów w sadzie. Cięcie ogranicza się do umiarkowanego prześwietlania.

Cięcie jabłoni odmian słabo rosnących Wealthy, Melba i James Grieve.

Wspólną cechą tych odmian jest bardzo słaby wzrost drzew i skłonność do bardzo obfitego owocowania. Kształtem koron odmiany te różnią się dosyć znacznie między sobą. Korony drzew odmiany Wealthy są małe, luźne, ze sztywnymi konarami. Korony drzew odmiany Melba są małe, luźne z wiotkimi konarami, natomiast drzewa odmiany James Grieve mają korony małe, lecz gęste. Wszystkie trzy odmiany dobrze znoszą duże zagęszczenie w sadzie i w razie potrzeby mogą być silnie cięte bez ujemnych skutków. Jeśli drzewa sadzone są w rozstawie 6X4, to przez wiele lat nie ma potrzeby ograniczania rozpiętości koron. Drzewa odmiany Wealthy mogą wymagać przycięcia od góry, aby nie wyrastały ponad 3 m wysokości. W przypadku zbyt obfitego owocowania i skłonności drzew do wydawania plonu co drugi rok trzeba korony intensywnie prześwietlać usuwając duże ilości drobnych gałązek i pędów. Silne cięcie ogranicza przemienność owocowania i poprawia jakość owoców.