Cięcie jabłoni odmian Jonatan, Idared i Golden Delicious.

Cięcie jabłoni odmian Jonatan, Idared i Golden Delicious.

Te trzy odmiany charakteryzują się słabym wzrostem i skłonnością do obfitego i regularnego owocowania. Korony tworzą małe, rozłożyste, silnie zagęszczone, konary mają wiotkie, gałęzie zwisające. Pąki kwiatowe powstają bardzo obficie zarówno na krótkopędach jak i na długich przyrostach rocznych. Drzewa nawet w młodym wieku znoszą dobrze cięcie i wcześnie wchodzą w okres owocowania.

Uprawiając wymienione odmiany rzadko zachodzi potrzeba regulowania wysokości drzew lub też rozpiętości koron. Drzewa mieszczą się doskonale w rozstawie 6X4 m. Drzewa te wymagają natomiast intensywnego cięcia prześwietlającego, które powinno obejmować zarówno przerzedzanie konarów, grubych gałęzi jak i wycinanie bardzo drobnych pędów. Do 10 roku życia drzew trzeba rozrzedzić konary, których w koronie bywa około 15. Można zmniejszyć ich ilość do 10. W późniejszym okresie trzeba zwrócić uwagę na potrzebę wycinania dużej ilości pędów drobnych, szczególnie u odmian Jonatan i Golden Delicious. Usuwać trzeba zwisające, nitkowate pędy wieloletnie, które rodzą na ogół drobne owoce (rys.).

Rys. Prześwietlanie jabłoni odmiany Jonatan.

Rozrzedzać trzeba wiotkie gałęzie na obwodzie korony, aby nie nakładały się na siebie, bo wówczas wiele jabłek nie uzyskuje właściwego rumieńca. Aby uniknąć jabłek zielonych należy także skracać wierzchołki dolnych gałęzi, gdyż często pokładają się one na ziemi.