Choroby i szkodniki winorośli.

Choroby i szkodniki winorośli.

Groźną chorobą winorośli jest mączniak rzekomy winorośli, który występuje szczególnie silnie w latach wilgotnych. Liście zaatakowane przez ten grzyb żółkną i brunatnieją, a na ich dolnej stronie tworzy się biały nalot. Porażone jagody gniją i kurczą się. Zwalczanie tej choroby polega na trzykrotnym opryskiwaniu krzewów: pierwszy raz przed wytworzeniem się kwiatostanów, drugi – przed kwitnieniem, a następny – gdy owoce mają wielkość nasion grochu. Używa się Miedzianu 50 – 0,25%, Cynkotoxu (0,3%) lub Dithane M-45 -0,2%.

Mączniak właściwy występuje u nas rzadziej niż rzekomy. Ma on postać białego, mącznego nalotu, złożonego z grzybni grzyba Unicinula necator i wytwarzanych przez nią zarodników konidialnych. Na zaatakowanych liściach pojawiają się bladozielone plamy, które po pewnym czasie brunatnieją. Zamierające liście w charakterystyczny sposób skręcają się. Opanowane chorobą kwiaty przeważnie nie zawiązują owoców, lecz opadają, a porażone jagody ulegają zdeformowaniu i pękają. Mączniaka właściwego zwalczamy, stosując opryskiwanie preparatami siarkowymi. Zaczynamy przed kwitnieniem i w odstępach 11 12-dniowych opryskujemy 2-, 3-krotnie. Oprócz tego należy wycinać i palić porażone liście, pędy i owoce.

W przypadku wystąpienia roztocza – szpeciela winoroślowca, który żeruje w liściach, powodując powstawanie narośli, opryskuje się rośliny w okresie rozwijania się pączków preparatem Anthio – 0,1%.